Emek

Beltaş işçilerine saldırı

H. Merkezi: Beşiktaş Belediyesi’nde BELTAŞ adlı şirkette çalışan taşeron işçiler iki yıl önce Genel-İş sendikasına üye olmuş ve işten çıkartılmışlardı. Bunun üzerine çadır kurarak direnişe başlamış ve işlerine geri alınarak Belediye Başkanı olan İsmail Ünal sendikalarını tanıyacağını yetki aldıklarında itiraz etmeyeceği konusunda işçilere söz vermişti.

Geçen iki yıl içinde İsmail Ünal’ın iki ayrı mahkeme açması ve sendikacıların sürekli işçileri oyalaması üzerine dün çadır kurarak direnişe başlayan işçilere zabıta ve polis saldırarak gözaltına alınmışlardı. Bugün 4 Ekim Cuma günü, saat 12.00’da tekrar çadır kurmak için belediye binası önünde toplanan işçiler ‘’SENDİKA ve TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ HAKKIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ’’ pankartını açarak, önce bir basın açıklaması yaptılar

‘’Baskılarınız, göz altılarınız bizi sindirmeye yetmeyecek. Dün Beşiktaş Belediye binası önüne kurduğumuz çadıra belediye başkanının emriyle önce zabıta, sonrada çevik kuvvet polisleri saldırarak bizleri gözaltına almışlardı. Soruyoruz! Sizin sosyal demokratlığınız bu mudur? Sizin işçilerinize reva gördüğünüz sendikal haklarını aradıkları için onları gözaltına aldırıp darp ettirmek midir? Bugün yine çadırımızı kurarak belediye başkanı sendika yetkisine karşı açtığı davaları geri çekene kadar direnişimizi sürdüreceğiz’’ dediler.

‘’Sendika Hakkımız Gasp Edilemez, Direne Direne Kazanacağız, İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız’’ sloganları eşliğinde bitirilen açıklamanın ardından çadırı kuran işçilere önce zabıta müdahale ederek çadırı çaldı. Sonrasında ise polisler işçileri yaka paça gözaltına alarak Levent karakoluna götürdüler. Akşam 18.00’da serbest bırakıldılar.

 

[widgetkit id=346]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu