Güncel

Berkin Elvan için katledildiği yerde anma: “Mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz”

Berkin Elvan'ın beş yıl önce Gezi ayaklanması sırasında vurulduğu yere karanfiller bırakıldı ve bir anma düzenlendi. Anma etkinliğine Elvan ailesinin yanı sıra HDP milletvekili adayları Ahmet Şık ve Oya Ersoy da katıldı.

H. Merkezi: Gezi direnişi şehitlerinden Berkin Elvan katledilişinin 5.yılında önce bugün Okmeydanı’nda anma düzenlendi.

Berkin Elvan’ın beş yıl önce Gezi ayaklanması sırasında vurulduğu yere karanfiller bırakıldı ve bir anma düzenlendi. Anma etkinliğine Elvan ailesinin yanı sıra HDP milletvekili adayları Ahmet Şık ve Oya Ersoy da katıldı.

Babalar gününe denk gelen anmada Sami Elvan duygusal anlar yaşayarak konuşmasını güçlükle yaptı. Baba Elvan “Benim çocuğum ölmedi. Ölmeyecek de. Benim çocuğumun adı asırlarca yaşayacak. Ama bize bunu reva görenlerin de kemikleri çürüyecek bu çok iyi bilsinler. Benim çocuğumun kanı yerde kalmayacak” dedi.

Anne Gülsüm Elvan ise “Biz artık kimse ölmesin diye adalet peşinde koşarken dün yine Suruç’ta katliam vardı. Hem öldürülüyoruz, hem de suçlu biz oluyoruz. Yeter artık TAMAM diyoruz” şeklinde konuştu.

Dava avukatı Çiğdem Akbulut ise hukuki süreçle ilgili bilgi verirken “Yargılanan bir polis memuru var şu anda. Biz aslında bu ülkenin kendi hukukuna bile uymadığını bildiğimiz için bu yargılamanın sonunda bizi mutlu edecek bir neticeyi beklemiyoruz. Bu dosyayı neden sonuna kadar takip edeceğiz? Çünkü biz bütün sorumluları teşhir etmek adına. Berkin’in ölümünden sadece bir polisin kendi inisiyatifiyle değil, bükün devlet yetkililerinin en başta Cumhurbaşkanının sorumlu olduğunu ifade edeceğiz. 19 Eylül’de bir sonraki duruşmamız var. Herkesi Elvan ailesinin yanında olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Anmada yapılan basın açıklamasında; “Gezi’de yitirdiğimiz çocuklarımızdan geriye bir tek gülümseyen fotoğrafları kaldı. Berkinimizi Ethem abisinin omuzlarında, Ali İsmail’in, Abdocan’ın, Ahmet’in, Medeni’nin, Hasan Ferit’in ve Mehmet’in yanına milyonlar olup uğurladık. Sol yanımız çok acı çekse de direnmenin en güzel halini Gezi’de gördük” şeklinde devam eden açıklamada,   “Berkin ve tüm çocuklarımız için yan yana mücadele verdiğimiz tertemiz gençlerimiz Suruç’ta, dostlarımız Ankara’da katledildi. Zaman çok hızlı geçiyor ama acılarımız küllenmiyor. Her acıyla birlikte öfkemiz de büyüyor. Biz ‘çocuklar öldürülmesin’ diyerek mücadele ediyoruz fakat vicdanı kör olanlar bu mücadelemize de saldırıyorlar” denildi.

Açıklama devamı şu şekilde;  “Biz, evladı devlet dersinde öldürülen ailelerden yalnızca biri olarak diyoruz ki: Çocuklarımızı öldürmeyin! Çocuklarımızın katillerini korumayın! İmzaladığınız Çocuk Hakları Bildirgesi’ ne uyun! Bilinsin ki, çocuklar ölmesin şeker de yiyebilsinler, uçurtma uçurabilsinler, misket oynayabilsinler istiyoruz. Bunu öyle çok istiyoruz ki, ne kadar zaman geçerse geçsin, her ne engelle karşılaşırsak karşılaşalım mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu