Manşet

Berkin için adalet isteyenlere polis saldırdı

İstanbul: Bugün (16 Kasım) Taksim Dayanışması’nın çağrısı ile “Berkin Elvan için adalet istiyoruz”  şiarıyla Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yapmak isteyen kitleye polis izin vermeyerek saldırdı.

Taksim Dayanışması’nın çağrısı ile yüzlerce kişi bugün Çağlayan Adliyesi önünde bir araya gelerek Berkin için adalet istedi. Fakat polis buna izin vermeyerek kitleye tazyikli su, plastik mermi ve biber gazı ile saldırdı.

Hatırlanacağı üzere Gezi İsyanı sırasında, Okmeydanı’ndaki evinden bakkala ekmek almaya giden Berkin Elvan(14), polisin attığı gaz bombasıyla başından vurulmuştu ve Berkin Elvan 153 gündür hala yoğum bakımda yaşam mücadelesi veriyor. Taksim dayanışması 153 gündür yaşam mücadelesi veren Berkin Elvan için basın açıklaması yaparak Gezi İsyanı sürecinde ve sonrasında gelişen operasyonlarda ayyuka çıkan polis terörünü protesto etmek istedi fakat polis izin vermedi. Gezi İsyanı sonrasında her eyleme açıklamaya saldıran polis bu da yetmiyormuş gibi Halka ait olan her alanı halka kapatarak en ufak bir açıklamaya bile izin vermiyor.

Benim oğlum 14 yaşında ama….

Bugün de Berkin Elvan’ın sevenleri Elvan İçin bir araya gelmek istedi fakat karşılarında bir çevik kuvvet yığınağı ve bu yığınağı destekleyen kalkanlar ve TOMA’lar vardı.

Buna inat kitle Adliye önünde bir araya gelerek bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklama öncesinde Berkin Elvan’ın babası ve avukatları birer konuşma yaptı. Baba Elvan “Bu ülkede yaşananlar bunlar, benim oğlum günlerdir yoğum bakımda yaşam mücadelesi veriyor. Benim oğlum daha çok küçük 14 yaşında ama ölümle mücadele ediyor” dedi.

Babanın konuşmasının ardından Taksim Dayanışması adına Tayfun Kahraman bir açıklama yaptı.

“Saldırı talimatı veren herkes yargılansın”

Kahraman yaptığı açıklamada; “ Berkin Elvan’ın tam 153 gündür bilinci kapalıdır ve hayati tehlikesi devam etmektedir. Savcılığa yaptığımız suç duyurusundan bu yana yani tam 143 gündür hiçbir somut adım atılmamış, sorumluların bulunması için bir tek delil bile toplanmamıştır” diyen Kahraman bütün suç duyurusu ve şikayet dilekçelerinin bir araya getirildiğini ve “görev savma” amacıyla hareket edildiğini belirtti.

Kahraman açıklamasını sonunda başta saldırı talimatını veren Başbakan olmak üzere, İçişleri Bakanı, Vali, Emniyet Müdürü, emri veren kolluk amirleri ve tüm kolluk güçlerinin bir an evvel bulunmasını ve yargılamasını isteyerek açıklamasını sonlandırdı.

16 Kasım BErkin için 2Her slogan atanın payına; gözaltı, plastik mermi ve gaz düştü

Açıklamanın ardından polis TOMA’lardan sıktığı tazyikli su ve biber gazi ile kitleye saldırdı. Polis kitleyi E-5 Karayoluna sürdü. Kitle burada yolu trafiğe kapatarak sloganlar attı ve polisin attığı biber gazına karşı taşlarla karşılık verdi.  Kitle metrobüs yolunu da bir süre trafiğe kapattı. Polis 14 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Ayrıca gözaltıların yanı sıra saldırı sırasında bir kişinin bacağı kırıldı ve hastaneye kaldırıldı. Kitle E–5 yolunda sık sık “Berkin Elvan onurumuzdur”, “Katil polis hesap verecek” sloganlarını attı.

Saldırının ardından kitle tekrar Adliye önünde bir araya gelmek istedi fakat polis burada da kitleye saldırdı. Kitlenin gelmesi üzerine polis Adliye’ye gelen yolları özelliklede metrobüs yolunu kapatarak adliye girişlerine ve çıkışlarına izin vermedi. İzin vermemesinin yanı sıra slogan atan herkese saldırdı. Yani her sloganın payına; gözaltı, plastik mermi ve gaz düştü.

Ayrıca polis sürekli basın muhabirlerine basın kimlik kontrolü yaparak yer yer basının görüntü almasına engel oldu.

Gezi’den ders çıkarmadınız mı? Bizi tanımadınız mı?16 Kasım BErkin için 3

Saldırı sırasında polis Adliye bahçesinde bulunan çay bahçelerine girerek gözaltı yapmak istedi. Kitle polise bağırarak tepkisini ortaya koydu. Polisin saldırısı sırasında yere düşen ve ıslanan Berkin Elvan’ın resminin üzerine Berkin Elvan için adalet istiyoruz yazılı dövizi alan bir kişi ağlayarak  “bu çocuk daha 14 yaşında. Biz halkız siz bizim nasıl güçlü olduğumuzu daha öğrenemediniz mi? Biz Gezi Direnişi sırasında kendimize birçok noktada ders çıkardık. Siz Gezi direnişi sırasında kendinize ders çıkarmadınız mı, bizim ne kadar güçlü olduğumuzu öğrenemediniz mi? Gerçi öğrenmiş olmalısınız ki bugün bize bu kadar alçakla saldırıyorsunuz” diyerek tepkisini dile getirdi.

Saldırının ardından kitle Adliye önünde oturma eylemi yaparak gözaltına alınan arkadaşlarını alana kadar alandan ayrılmayacaklarını belirtti. Polis Gözaltına alınanların kimlik tespitinin ardından bırakılacaklarını belirtti.

 

[widgetkit id=379]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu