Manşet

Berkin’e destek eylemine polis saldırısı

H. Merkezi: Okmeydanı’nda bugün (9 Eylül) Berkin Elvan için yapılmak istenen “Adalet zinciri” eylemine polis tazyikli su, gaz-ses bombası ve plastik mermi ile saldırdı. Saldırı sonucu çok sayıda kişi yaralandı.

Okmeydanı Sağlık Ocağı önünde toplanan kitle burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. “Berkin Elvan’ı vuranlar cezalandırılsın” denilen açıklamanın ardından kitle “Adalet zinciri” eylemi için yürüyüşe geçti. Polisin eyleme saldırması üzerine çatışma çıktı. Polisin saldırısına kitle barikatlar kurarak direndi. Eylemde polise tepki gösteren halkın evlerine tazyikli su sıkıldı.

Polisin attığı gaz bombası ve plastik mermiler nedeniyle 1’i ağır, 10 kişi vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralananlar arasında kanser hastası olduğu için 24 Nisan’da tahliye edilen Mete Diş de vardı. Diş, evinin balkonunda bulunduğu sırada polisin hedef gözeterek attığı plastik mermi ile çenesinden yaralandı.

Eylem boyunca 3’ü çocuk 5 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor. Ayrıca Okmeydanı esnafı Berkin Elvan için saat 13.00’e kadar kepenk kapattı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu