Güncel

Besime Konca iki kadın gerillanın infaz edilmesini sordu

H. Merkezi: HDP Sêrt Milletvekili Besime Konca, iki kadın gerillayı infaz eden askerler hakkında nasıl bir işlem yapıldığına dair Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’a soru önergesi sundu.

İki kadın gerillanın askerlerce öldürüldüğü ana ilişkin görüntülerin 29 Ekim’de “Türk askeri” adlı Facebook sayfasında yayınlanmıştı. Görüntüler daha sonra kaldırılırken Konca, Türkiye’nin taraf olduğu Cenevre Sözleşmesi’ni hatırlattı. Söz konusu görüntüye göre TSK’nın savaş suçu işlediğine dikkat çeken Konca, askerler hakkında herhangi bir işlem başlatılıp başlatılmadığını sordu.

Konca, şu sorulara yanıt istedi:

Son bir yılı aşkın süredir, IŞİD yöntemlerinin TSK mensuplarınca uygulanabileceğine dair yasallaştırılmış bir politikanız mevcut mudur?

TSK ve bağlı birimlerine, görüntülerde yer aldığı üzere IŞİD yöntemlerini uygulayabileceklerine dair bir bilgilendirme ve talimatınız olmuş mudur?

Görüntülerin yayınlandığı ‘Türk Askeri’ adlı facebook sayfası ile ilgili herhangi bir soruşturma ve sair işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa neden?

Söz konusu videoda görüntülen iki kadının infaz edilmesi, son dönem kadına yönelik politikaların Bakanlığınızın görev ve yetkileri sınırlarına dahil olan parçası mıdır?

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu