Güncel

Betül Yaşar: İddianame bir senaryodur

Gasp edilen Diyadin Belediyesi'nin eşbaşkanı Betül Yaşar hakkında açılan davanın ilk duruşması ertelendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılarak yerine kayım atanan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyadin Belediyesi Eşbaşkanı Betül Yaşar, hakkında açılan davanın ilk duruşması Ağrı 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. “Örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla tutuksuz yargılanan Eşbaşkan Yaşar ve avukatı Ahmet Alpaslan duruşmada hazır bulundu.
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada savunma yapan Eşbaşkan Yaşar, iddialara ilişkin somut delil bulunmadığını belirtti. Kimi kişilerin eylem ve söylemleri üzerinden suçlu gösterilmeye çalışıldığını kaydeden Yaşar, iddianameyi “Diyadin Belediyesi’ne kayyım atamak için oluşturulmuş bir senaryo” olarak ifade etti. Yaşar, “suç ve cezanın şahsiliği ilkesinin” savcılık tarafından yok sayıldığını vurguladı.
Yaşar’ın avukatı Ahmet Alpaslan ise, müvekkiline sözlü ve fiziki saldırıda bulunan S.S.’nin tanık sıfatıyla dinlenmesine itiraz etti.
Mahkeme, Yaşar’ın “yurtdışı” yasağının devam etmesine karar vererek, duruşmayı 7 Temmuz’a erteledi.

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Diyadin Belediyesi Eşbaşkanı Betül Yaşar, 13 Temmuz 2020 tarihinde gözaltına alınarak, çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Elazığ Kadın Kapalı Hapishanesi’nde götürülen Yaşar, 9 Eylül 2020’de mahkemenin ara kararı üzerine tahliye edilmişti.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu