LGBTİ+

Esra isimli bir trans kadın İstanbul’da, bir trans kadın ise Pakistan’da katledildi

Kadınlara ve LGBTİ+’lara dönük saldırılara her gün bir başka saldırı eklenirken, bugün bir trans kadın İstanbul'da, başka bir trans kadın ise Pakistan'da nefret cinayeti sonucu katledildi.

H. Merkezi: Beyoğlu’nda Esra isimli trans kadın oturduğu apartmanın girişinde katledilmiş halde bulundu. Katliamın ardından bir kişinin  gözaltına alındığı belirtildi. Diğer taraftan  Pembe Hayat’ta yer alan habere Pakistan’ın Peşaver kentinde trans bir kadın silahla vurularak katledildi.

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde Esra A. isimli trans kadın, evinin önünde katledilmiş halde bulundu. Esra’nın saldırı sırasında özsavunma kullanarak kendini korumaya çalıştığı belirtildi.

Olay yerine gelen sağlık ekipleri Esra hayatını kaybettiğini belirtirken, polis de güvenlik kamerasını inceleyip bir kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi.

Pakistan’da trans kadın katledildi

Pakistan’ın Peşaver kentinde trans bir kadın silahla vurularak katledilirken, ismi açıklanmayan kadının cenazesi Bara Kapısı civarında bir çuvalın içinde bulunduğu belirtiliyor.

Cinayetin ardından şüpheli bulunan biri trans kadının ev sahibi olmak üzere iki kişi tutuklandığı belirtildi.
Pakistan yerelindeki trans örgütlenmesi Trans Action Pakistan, 2015’ten bu yana 62. trans cinayetinin meydana geldiğini belirterek, cinayetlerin önüne geçilmesini istedi.
Cinayetin ardından eylemler düzenleyen trans aktivistler, polisten koruma talebinde bulunduklarını ancak polisin kendilerini korumadığını kaydetti. Polisi protesto eden eylemciler, öldürülen arkadaşlarını andı ve “Adalet istiyoruz” yazılı pankartlar taşıdı.
Pakistan, Mayıs ayında transları koruyan bir yasa çıkarmıştı. Bu yasa ülkede yaşayan translara yönelik ayrımcılığı yasaklarken, herhangi tıbbi ve psikolojik bir müdahaleye gerek kalmadan kimlik kartında bulunan cinsiyet ibaresinin değiştirilebileceğini de belirtiyordu.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu