GüncelManşet

Binlerce kamu emekçisi Laiklik için bir araya geldi

İstanbul: KESK İstanbul’da “Laik eğitim, laik yaşam ve iş güvencemizden vazgeçmiyoruz” şiarıyla miting düzenledi.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), “Laik eğitim, laik yaşam ve iş güvencemizden vazgeçmeyeceğiz” diyerek 9 bölgede yaptığı mitinglerden İstanbul ayağını emekçilerin Bursa, Çanakkale, Düzce, Kocaeli, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ve Sakarya’dan da katılımlarıyla gerçekleştirdi.

İncirli Caddesi’nde toplanan emekçiler buradan kortejler halinde yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında “Laik eğitim, laik yaşam istiyoruz!”, “Baskılara, sürgünlere ve cezalara karşı alanlardayız!”, “Esnek, kuralsız, performansa dayalı çalışmaya hayır! Güvenceli istihdam istiyoruz!” gibi yazılı pankartlar taşındı.

Yürüyüş sırasında emekçiler tarafından sık sık “Karanlığa geçit vermeyeceğiz”, “Laik, bilimsel, anadilde eğitim”, Sözleşmeli köle olmayacağız” gibi sloganlar atıldı.

“Kadının emeğine, bedenine ve kimliğine dönük saldırıların son bulması için alanlardayız!”, “Eğitimde her türlü esnek, güvencesiz, angarya çalışmaya karşı alanlardayız!”, “Boşanmanın değil erkek şiddetinin son bulması için alanlardayız!” vb. yazılı dövizlerin de taşındığı eyleme HDP, ESP, EMEP, Kaldıraç, BDSP gibi devrimci ve demokrat kurumlarda katıldı. HDP mitinge “Geleceğime, irademe, emeğime dokunma!” yazılı pankartla katıldı.

 

“Devrim şehitleri ölümsüzdür”

KESK İstanbul mitingi 2Yürüyüşle beraber emekçiler mitingin yapılacağı Bakırköy Meydanına çıktı. Miting alanında kurulan platformdan emekçilere, “AKP karanlığına, faşist gericiliğe geçit vermeyenler, çocuklarına onurlu bir gelecek bırakmak isteyenler, Gezi direnişini yaratanlar, Hoşgeldiniz. Savaş çığırtkanlarına karşı barış demek için, Laik, demokratik, anadilde eğitim için alanlardayız” sözleriyle seslenildi.

Miting alanında Ankara katliamında yaşamını yitirenlerin resimlerinin olduğu “Katilleri tanıyoruz! Unutturmayacağız!” Hesabını soracağız! Barış ve demokrasiyi getireceğiz!” yazılı pankart asılı bulunuyordu.

Miting, başta Ankara ve Suruç Katliamlarında yaşamlarını yitirenler olmak üzere tüm devrim ve demokrasi şehitleri anısına 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun hemen ardından “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganı hep bir ağızdan haykırıldı.

Mitingin açılış konuşmasını yapan Miting Tertip Komitesinden Hüseyin Tosu, emekçilerin baskılara, soruşturmalara ve ölümlere rağmen alanları terk etmeyeceklerini belirtti.

Kendilerine dayatılan tekçi anlayışa, savaşa, iş güvencesinin ortadan kaldırılmasına, kiralık işçiliğe, çocuk gelinlere karşı bir kez daha burada olduklarını vurgulayan Tosu, “Laik eğitim için, zorunlu din dersinin dayatılması, ırkçı, gerici, ayrımcı politikalara karşı çıkmak için; yaşamları ve eğitim hakkı tehlikede olan çocuklarımıza, iş güvencemize sahip çıkmak, güvenceli iş talebimizi haykırmak, kadın cinayetlerini engelleyip, güvenceli istihdam alanı sağlayacak laik eğitime sahip çıkmak için alanlardayız” dedi.

 

“AKP halktan korktuğu için saldırıyor”

KESK İstanbul mitingi 3Ardından emekçilere seslenen SES Genel Başkanı Gönül Erden, AKP’nin yaratmak istediği rejime karşı meydanda olduklarını belirtti.

Hukuksuz sokağa çıkma yasakları ilan edilerek ölüm ablukalarıyla kentlerin tanklarla toplarla vurulduğunu, farklı olan her sesin her rengin yok edilmeye çalışıldığını ifade eden Gönül, AKP’nin, yaşamına sahip çıkmak için direniş ortaya koyan halka saldırdığını, çünkü AKP’nin halktan korktuğunu vurguladı.

Son olarak konuşan KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse ise, birlikte mücadele çağrısı yaparak yeni türde faşist rejimi durdurmak için mücadele etmeleri gerektiğini belirtti.

Laiklik tartışmasının meclis başkanının sözüyle değil çok öncesine dayandığını ifade eden Şaziye, dindar ve kindar kuşaklar yaratma çabası içerisinde olanlara karşı her zamankinden daha fazla mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Sarayın ve AKP hükümetinin KESK’e yönelik saldırılarını aralıksız bir biçimde sürdürdüğünü dile getiren Şaziye, “KESK, kamusal alanda ve eğitim sisteminde gerçekten laik düşüncenin bir mevzisi olduğu için hedeftedir. KESK, halklar arasında sendikal zeminde bir köprü olarak durduğu ve rolünde ısrar ve sebat ettiği için hedeftedir. KESK, kadın kurtuluş hareketinin sendikal hareket içinde en ileri kazanımlarına sahip kolu olduğu ve tepeden tırnağa ataerkil bir rejim karşısında kadın duyarlılığını ve mücadelesini temsil ettiği için hedeftedir” dedi.

Konuşmalarından ardından eğitim emekçisi Hasan Ali ve arkadaşları ile Bandista emekçilere konser verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu