Emek

“Biz işçiler güçlüyüz!”

İstanbul: Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu, kıdem tazminatının gasp edilmesine karşı bugün (9 Kasım) Taksim’de bir eylem gerçekleştirdi. İşçiler, Taksim’de bir araya gelerek Tünel’den Taksim Meydanı’na yürümek istedi fakat polis izin vermedi.

Tünelde bir araya gelen kitle Taksim Meydanı’na yürümek istedi fakat polisler Taksim’de yürüyüş yapmanın “yasak” olduğunu belirterek yürüyüşe izin vermeyeceğini belirtti. Bunun üzerine Belediye-İş 2 No’lu Sendika Başkanı Hasan Gülüm İstanbul Yol-İş başkanı Erdem Tercan’dan oluşan bir heyet polisle görüşme yaptı görüşme olumsuz sonuçlanınca işçiler oturma eylemine başladı.

İşçiler Kıdem Tazminatı için oturma eyleminde

Görüşmenin olumsuz sonuçlanmasının ardından işçiler oturma eylemi yaparak polisin yürüyüşe izin vermemesinden kaynaklı “ Polisin bu tutumunu protesto etmek için oturma eylemi yapıyoruz” diyerek oturma eylemine başladı.   İşçiler oturma eylemi yaparken sık sık “Emekçiye değil çetelere barikat”, “Kıdem hakkımız gasp edilemez” vb. sloganlar atarak oturma eylemini bir süre devam ettirdi.

Oturma eylemi sırasında emekçiler sloganlarını şapkalarını havaya atarak haykırdı. Emekçilerin yumruklarını havada sımsıkı tutarak haykırışı, heyecanı, coşkusu görmeye değerdi.

Devlet, patronları kıdem Tazminatı yükünden kurtarıyor…

Otuma eyleminin ardından işçilere karşı kurulan barikatın karşısında bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamayı İstanbul Yol-İş Sendika Başkanı Erdem Tercan yaptı. Tercan yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Devlet, patronları kıdem tazminatını yükünden kurtarmak; esnek ve güvencesiz çalışmanın kurallarını yerleştirmek için çaba sarf ediyor. Son çalışması olan kıdem tazminatının fona devredilmesini de bunun için uygulamaya çalışıyor” diyerek kıdem tazminatının ne demek olduğunu ve nasıl hak edildiğini ardından da Kıdem tazminatının fona devredilmesi ile neler değişeceğini anlattı.

IMG 3640“Biz işçiler güçlüyüz!”

Tercan açıklamasının devamında “ AKP hükümeti sermaye için dikensiz gül bahçesi yaratmak istemektedir. Emeklilik yaşının yükseltilmesi, sendikal tazminat için ’30’dan fazla işçi çalışması’ şartı gibi daha önce ki saldırılardan cesaret alan AKP hükümeti şimdi de kıdem tazminatımıza göz dikmektedir. Ancak biz işçiler güçlüyüz! Yeter ki gücümüzün farkında olalım. Bugün tasarının mecliste görüşülmesinin ertelenmesi gündemdedir. Biliyoruz ki biz hakkımıza sahip çıkarsak bu tasarı geçmeyecektir.” ded.

Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu olarak sessiz kalmayacaklarını söyleyen Tercan, Türk-İş’in de Genel Kurul kararı olan “genel grev” hakkını mutlaka kullanmasını istedi.

Bugün gerçekleşen eyleme Yol-İş Sendikası, TÜMTİS Sendikası, T.Deri-İş Sendikası, Belediye-İş, DİSK/Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kamber Saygılı, HDK ve KESK’in katılmasının yanı sıra Devrimci Demokrat Sendikal Birlik’ te eyleme katıldı.

Emekçiler yolu trafiğe kapattı

Devrimci Demokrat Sendikal Birlik eyleme “ Kıdem Tazminatı iş güvencemizdir patron fonu yaptırmayacağız” yazılı pankartla kitlesel olarak katıldı.

Eylemin bitmesinin ardından Deri-İş Sendikası ve DDSB “ Kıdem Tazminatı iş güvencemizdir patron fonu yaptırmayacağız” DDSB imzalı pankartın arkasında Tünel’den Şişhane yoluna inerek Tarlabaşına doğru bir yürüyüş gerçekleşti. Yola inen işçiler yolu trafiğe kapattı. Yürüyüş sırasında kitle sık sık “Kıdem hakkımız gasp edilemez”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganlarını haykırarak Tarlabaşına yürüdüler.

Eylem TRT önünde işçilerin araçlarına binmesi ile son buldu.

 

 

[widgetkit id=376]

 

[widgetkit id=378]

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu