Güncel

BMO’dan hatırlatma: “kaynaklara özgür erişim ve paylaşım”

H. Merkezi: Bilgisayar Mühendisleri Odası Kürt illerinde yaşanan internet kesintisine dair bir açıklama yayımlayarak “İzleme, baskı ve sansürün olduğu bir ülkede insan haklarından, demokrasiden, özgürlüklerden ve adaletten bahsetmek imkansızdır” dedi

Diyarbakır Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınması sonrası iktidar Kürt illerinde hem sabit hem de mobil hatlardan internete erişimi engellemişti. Halkın iletişim kurma, haber alma ve bilgi paylaşma özgürlüğünü kısıtlamaya dönük bu kesintiler sonrası Bilgisayar Mühendisleri Odası “İletişim hak ve özgürlüklerini unutanlara hatırlatma!” başlıklı bir açıklama yayımlayarak “İletişim hak ve özgürlüklerinin önündeki tüm engellerin karşısında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz” dedi.

 

Birçok alanda aksamalara neden olacak

“İletişim kurma, haber alma ve bilgi paylaşma özgürlüğü bir haktır ve Anayasa ile güvence altına alınmıştır. Ancak bu hak; ülkemizin Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde bulunan birçok ilde bizzat devlet eliyle yaklaşık üç gündür ihlal edilmektedir” diye belirtilen açıklamada “Sosyal medya ve internet aracılığıyla erişilen içeriklerin zaman zaman provokasyonlara yol açtığı iddiası bir yana, hangi gerekçe ile olursa olsun erişimin tamamen ya da kısmen engellenmesi kabul edilemez. Bu durum, kişi hak ve hürriyetlerine doğrudan bir müdahale olmanın ötesinde; hastane ve benzeri yerlerde verilen kritik kamu hizmetlerinin de aksamasına veya tamamen durmasına sebep olarak, gündelik hayatın sürdürülemez hale gelmesi demektir” denildi.

 

“İnternet hizmetinin neden verilmediğinin kamuoyuna açıklanması gerekir”

Açıklamada devlet ve büyük şirketler tarafından tamamen kontrol altına alınan bir internet ortamının “kaynaklara özgür erişim ve paylaşım” anlayışının kökünden sarsılması olarak değelendirilirken, “İzleme, baskı ve sansürün olduğu bir ülkede insan haklarından, demokrasiden, özgürlüklerden ve adaletten bahsetmek imkansızdır” diye vurgulandı. Son olarak “Bilgisayar Mühendisleri Odası olarak ilgili internet servis sağlayıcılardan ve yetkililerden internet hizmetinin neden verilmediğinin tarafımıza ve kamuoyuna açıklanmasını bekliyor, iletişim hak ve özgürlüklerinin önündeki tüm engellerin karşısında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu