GençlikGüncel

Boğaziçi Dayanışması’ndan aileleri tehdit eden Soyluya; Bir geri adım atmadık, atmayacağız da!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon kanalında Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ailelerini hedef almasına öğrencilerin yanıtı gecikmedi

 “150 öğrencinin ailesine bilgilendirme yaptık. ‘Bakın terör örgütleri bu işe girdi ne olursunuz siz de yardımcı olun, çocuklarımızı buradan çekip çıkaralım’ dedik. 150 aile ‘üstümüze düşeni yapacağız’ dedi. Bazı ideolojik aileler ‘Siz bu işe karışmayın’ dedi.” sözleriyle katıldığı programda Boğaziçi Öğrencilerinin ailelerini hedef gösteren Soyluya Boğaziçi Dayanışmasından yanıt geldi.

Ailelerimizi hedef gösteren İçişleri Bakanına Cevabınızdır” başlığıyla Boğaziçi Dayanışması tarafından yayımlanan yanıtta, “Ailelerimizi hedef gösteren İçişleri Bakanı’na cevabımızdır” başlıklı açıklama yayınladı. Açıklamada, “Kayyum kollayıcılığıyla tanınan ‘atanmış’ İçişleri Bakanı’nın ithamları Boğaziçi direnişçilerini de aşıp ailelerine, ailelerimize kadar ulaştı. ‘Çocuğunuzun geleceği kaymasın.’ gibi tehdit içeren söylemlerini ‘bilgilendirme’ olarak niteleyen Soylu, haklı taleplerimizi savunan ve mücadelemizi destekleyen ailelerimizi hedef gösterip ‘ideolojik’ diyerek etiketliyor” sözlerine yer verildi.

Boğaziçi Dayanışması adına yapılan açıklamada “Hatırlatalım, çizdiğiniz ‘makuliyet’ sınırlarının bir karşılığı olmadığı gibi; tehditleriniz ve fişlemelerinizin de Boğaziçi direnişini yıldırdığı yok. Siz, ailelerimize iletecek ‘uyarılarınız’dan önce Boğaziçi direnişinin, işçi direnişlerinin, ‘yaşamak istiyoruz!’ diyen kadınların, LGBTİ+ların uyarılarını dikkate almaya bakın; bu da sizler için çalan çanlara ilişkin bir ‘bilgilendirme'(!) olsun!” denilerek şunlar kaydedildi:

“Biz, demokratik haklarımızı yılmadan savunduğumuz, haklı mücadelemizden geri adım atmadığımız için sadece ailelerimizin değil, yüreklerinde zerre adalet kırıntısı taşıyan her insanın desteğini alıyoruz.

 “Biz uzlaşmayacağız, siz geri adım atacaksınız.”

Sizler ise tarihe karışması uzun sürmeyecek emek düşmanlığının, cinsiyetçiliğin, homofobi-transfobinin bayraktarlığını yapıyor; her hak mücadelesini, haklı mücadeleti mesnetsiz bir şekilde ‘terörizm’ diye etiketleyerek, halkın usandığı nefret ve tehdit siyasetini sürdürüyorsunuz.

Biliyorsunuz, fakat yine söyleyelim; bir adım geri atmadık, atmayacağız da! Bir kez olsun aşağı bakmadık, bakmayacağız da! Mücadelemize hakları taleplerimize ulaşana dek devam edeceğiz. Biz uzlaşmayacağız, siz geri adım atacaksınız.”

https://twitter.com/boundayanisma/status/1363506473138069507

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu