Güncel

BTK, internet ve telefon trafiğini durdurulabilecek

H. Merkezi: BTK, elektronik haberleşme yönetmeliğinde “savaş ve ulusal güvenlik” ayarı yaptı. Yeni düzenlemeye, “hizmet sunumunun engellenmesi”ne ilişkin madde “Hizmet sunumunun engellenmesi ve işletmenin askıya alınması”  olarak değiştirildi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yeni düzenlemede, eski yönetmelikte yer alan hizmet sunumunun engellenmesine ilişkin madde, “Hizmet sunumunun engellenmesi ve işletmenin askıya alınması” olarak değiştirildi. Buna göre BTK; “savaş, genel seferberlik ve benzeri durumlarda, kamu güvenliği ve ulusal savunma” için gerekli görüldüğü takdirde, sınırlı veya sınırsız bir süreyle işletmecinin işletme faaliyetlerinin tamamını veya bir kısmını askıya alabilecek.

Yönetmelik değişikliğiyle BTK, doğrudan doğruya şebekeyi işletebilecek. Bu kapsamda geçecek süre de operatörlerin yetkilendirme süresinin sonuna eklenecek. Eski yönetmelikte, hizmet sunumunun engellenmesi, Ulaştırma Bakanlığı’nın görüşü alınarak yapılıyordu. Bu hüküm maddeden çıkarıldı. Eski yönetmelikte, hizmet sunumunun engellenmesi Ulaştırma Bakanlığı’nın görüşü alınarak yapılıyordu. Bu hüküm yeni yönetmelikte ilgili maddeden çıkarılıyor.

“Uyum için yapıldı”

Sektör temsilcileri, yönetmelik değişikliğinin T. Kürdistanı’nda yürütülen “terörle mücadeleyle” olası ilişkisine dikkat çekerken, BTK yetkilileri ise söz konusu düzenlemenin, halihazırda imtiyaz sözleşmelerinde bulunan hükümlerin yönetmeliğe aktarılması amacıyla yapıldığını belirtti ve “Yönetmelikte eksiklik vardı. Uyumlu hale getirdik” dedi.

Bu yeni düzenleme ile beraber T. Kürdistanı’nda sürdürülen savaşında gizlenmesi için yapıldığı açıkça ortaya çıkıyor. Yapılan katliamların üstünü örtmek için havuz medyası yetmezmiş gibi kullanılan internet ve telefon trafiğini durdurabilmek içinde yetki BTK’ya geçti. Uyumlu hale getirme olarak ta yansıtılan yönetmelikteki değişiklik,  Avrupa standartlarına uygunluk olmadığı için tüm gücü elinde bulundurmaya çalışan C. Başkanı Erdoğan’ın “top yekün” savaş için elini güçlendirmekten öteye gitmiyor.  

.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu