Güncel

“Bu kez ölüme karşı yaşam kazansın!”

İstanbul: 12 Eylül’de PKK’li tutsakların başlattığı açlık grevleri bugün 58. Gününe girerken DİSK, KESK, TMMOB VE Türk Tabipler Birliği bir araya gelerek “Ölüm değil çözüm istiyoruz!”  şeklinde eslerini yükseltti.

Emek ve demokrasi güçleri,  saat 12.30’da Taksim Gezi Parkında ”Ölümler durdurulsun!” pankartı açarak, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur!”, “Ana dil hakkı engellenemez!” , “Ana dil bölmez tecrit öldürür” vb sloganlar attı.

Tutsakların başlattığı açlık grevi sürecini demokrasi güçleri olarak yakında takip edecekleri dile getirerek kurumlar basın açıklamasına geçildi.

Basın açıklaması KESK Genel Başkanı Lami Özgen tarafından okundu.

Özgen, tutsakların her geçen gün ölüme daha fazla yakınlaştığını hatırlatarak, açlık grevlerinin özgürlüğün, demokrasinin olmamasının bir sonucu olduğunu belirtti.

Özgen, sözlerine,”Açlık grevlerine seyirci kalmak, ölümlere seyirci kalmaktır. Taleplere karşı sürdürülen duyarsızlık ise AKP Hükümeti’nin altından kalkamayacağı sonuçlar doğuracak, toplumun vicdanında derin yaralar açılacaktır” şeklinde devam etti.

Özgen sözlerini şöyle, “Bizler emek ve demokrasi örgütleri olarak, yaşadığımız yüzyılda bir utanç tablosu yaşamamak, artık bir insanımızı dahi yitirmemek için bir an önce diyalogların çözüme ulaşmasını istiyoruz. AKP Hükümeti bir an önce üzerindeki bu sorumluluğu yerine getirmelidir. Aksi halde bu utanç tablosunun mimarı olarak, yitip giden yaşamların sorumlusu sadece kendisi olacaktır.” sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu