Güncel

Bursa savaş karşıtı platformu’ndan eylem

Bursa: Suriye’ye yönelik emperyalist işgal politikası taşeronluk görevini ülkemizdeki egemen sistemin temsilcisi AKP hükümeti, Akçakale’ye düşen bombayı bahane ederek savaş kışkırtıcılığı yapmaktadır.

Bunun üzerine bilindiği gibi alelacele savaş tezkeresi bir gün içinde meclisten geçti. Ülkenin birçok yerinde olduğu gibi Bursa’da da eylem yapıldı.

“Bursa Savaş Karşıtı Platformu” 13 Ekim günü Fomara Meydanında toplanarak “Suriye’de Emperyalist Savaşa, Zamlara ve Yoksulluğa Hayır” pankartını açarak basın açıklamasını gerçekleştirdi. Platform adına ÇHD Başkanı Av. Aslı Evke Yetkin okudu. Yapılan açıklamada başta Suriye’ye yönelik emperyalistlerin bölgesel planları uğruna egemen sistemin temsilcisi AKP hükümetinin, emperyalistlerin taşeronluğunu yapması ve ülkeyi savaşa sürüklemesi, savaş tezkeresiyle birlikte yapılan zamları teşhir edildi.

Ayrıca; “Bu ülke toprakları Suriye’de iç savaşı kışkırtan bir operasyon üssü olmaktan çıkartılmalıdır. Türkiye gerici silahlı çeteleri desteklemekten vazgeçmeli, birer savaş karargâhına dönüşen kamplar derhal kapatılmalıdır. Ülkemizi kardeş halklarla savaşın eşiğine getiren, Ortadoğu halklarını birbirine düşüren bu politikalardan bir an önce vazgeçilmelidir. Kardeş Suriye halkıyla savaş istemiyoruz!” dedi.

Bununla birlikte yapılan savaş zamların da geri alınması vurgulandı. Kitle basın açıklaması sırasında sık sık “ABD emperyalizmi Ortadoğu’dan defol!”, “Susma haykır savaşa hayır!”, “Savaş zamları geri çekilsin!”, “Suriye halkı yalnız değildir!” vb. sloganlar attı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu