Güncel

Bursa’da 19 Aralık Katliamı Protesto Edildi

TC devletinin bundan tam 12 yıl önce 20 hapishanede gerçekleştirdiği katliamın yıldönümünde ülkenin birçok yerinde olduğu gibi Bursa’da da gerçekleştirilen meşaleli bir yürüyüşle protesto edildi.

19 Aralık günü Partizan’ında bileşeni olduğu HDK ve BDSP  tarafından  örgütlenen eylemde  Osmangazi Metro İstasyonunda toplanan kitle “19 Aralık katliamını unutmadık unutturmayacağız, hesabını soracağız’’ pankartını açarak  katledilen devrimcilerin resimleri ve meşaleler eşliğinde Kent Meydanı’na yürüdü.

Burada katledilen devrimcilerin isimleri tek tek okunarak kitle tarafından “yaşıyor” diye haykırıldı.

Kurumlar adına yapılan açıklamada ”F tipi saldırısı emperyalistlerin politikaları doğrultusunda gerçekleştirildi. Tıpkı bugün olduğu gibi katliam öncesi egemen sistem, emperyalizmin tüm reçetelerine koşulsuz olarak boyun eğdi. Özelleştirme adı altına ülkeyi parça parça emperyalist tekellere pazarladı-pazarlıyor. Emperyalistlerin bölgesel çıkarları için durmadan silahlanıyor.Kürt Ulusu’nun en demokratik taleplerinin dahi şiddet ve katliamlarla baskı altına alıp yok saymaktadır. İnkar, imha ve asimilasyon politikaları hala devam etmektedir. Başta Kürt halkının siyasi temsilcileri olmak üzere, tüm muhalif kesimler demokratikleşiyoruz söylemleri eşliğinde zindanlara tıkılmaktadır.  Tutsaklar F tipi tabutluklarda tecrit, izolasyon, tretman işkencelerine maruz bırakılmaktadır. Bunun sonucu onlarca tutsak yaşamının yitirirdi. Yüzlerce hasta tutsağın tedavileri engellenmekte, en temel hakları gaspedilmektedir. Devletin zindanlarında çocuklar dahi insandan sayılmamakta, Pozantı’da olduğu gibi tecavüz ve işkenceden nasibini almaktadır. Hapishane katliamlarının sorumlularından hiçbiri yargılanmadı. Sorumlular hakkında açılan göstermelik davalar takipsizlikle sonuçlandı, deliller karartıldı. Her katliamda olduğu gibi bu kanlı operasyonda da asıl yargılanması gerekenler yerine ölen ve yaralanan tutsaklar sanık sandalyesine oturtuldu’’denildi.

Eylemde ”Yaşasın 19 Aralık Direnişimiz”, “İçerde Dışarıda Hücreleri Parçala”, “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma’’  sloganları atıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu