Emek

Teksif’e üye olan işçiler işten çıkarıldı

Bursa’da bulunan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Nurel Tekstil fabrikasında sendika üyesi olan işçiler işten çıkarıldı.

H. Merkezi: işçiler işten çıkarılışlarını protesto etmek için Teksif Bursa Şubesi ve Türk-İş’e bağlı sendikalar Nurel Tekstil önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Teksif Bursa Şube Başkanı Nihat Şeker yaptığı kısa açıklamada, “İşçilerin Teksif sendikasına üye olmasının ardından işveren tarafından Anayasal hakları olan sendikaya üye olma hakkı hiçe sayılmakta, sendikaya üye olanları ise tazminatsız çıkış verilmektedir” diyerek, sendikaya üye işçilere patron ve vekilleri tarafından mobbing uygulandığını aktardı.

“Sendikamıza üye olan Yusuf Orhan, ve Fatma Aydın isimli üyelerimizi haksız gerekçelerle sırf sendikamıza üye olduğu için tazminatsız olarak işten çıkartması bardağı taşıran son damla olmuştur” diyen Şeker, artan baskılar ve işten çıkartmalardan dolayı Teksif Bursa Şubesi ve Türk-İş e bağlı sendikaların katılımı ile fabrika önünde basın açıklaması yaptıklarını aktardı.

Şeker, “Arkadaşımız bundan kısa bir süre önce kıdem tazminatı ödenmeden kapının önüne konmuştur. Sebebi ise sendikaya üye olmak. Nurel Tekstil yöneticileri şunu iyi bilsinler ki biz burada sonuna kadar direneceğiz. Nurel Grup’ta sendikasız hiçbir işçi kalmayana kadar mücadelemiz sürecektir şeklinde sözleri bitirdi.

“İşten çıkarılan işçiler hakkımızı istiyoruz, bunun için sendikalı olduk”

Sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldıklarını aktaran Fatma Aydın “Üstüne üstelik bizi işimizi yapmamakla suçluyorlar. Bizim tek suçumuz sendikaya üye olmak, Anayasal hakkımızı kullanmak. Başka bir şey yapmadık. Bir suç işlemedik” dedi. Gece gündüz demeden çalıştıklarını aktaran Yusuf Orhan ise “Bu fabrikada bizim de haklarımız var. Çocuklarımızın hakkı var. Hakkımı istiyorum başkada bir şey istemiyorum” dedi.

Kaynak: Evrensel

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu