Güncel

Bursa’da faşist saldırı

Bursa:Yurtsever tutsakların hapishanelerde başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine birçok yerde olduğu gibi Bursa’da destek verildi.  “Bayram”ın birinci gününden BDP Yıldırım İlçe Binası’nda İl ve İlçe yöneticilerinin de içinde bulunduğu iki grup 4 günlük dönüşümlü açlık grevine girdiler. Partizan olarak bizde açlık grevini ziyaret ederek dayanışma mesajımızı ilettik. Partizan adına burada yapılan açıklamada “Haklı ve onurlu mücadelenin yanında olacağız. Devlet her ne kadar bu meşru ve demokratik hakları tanımasa da bizler onurlu mücadelemize devam edeceğiz.” denildi. Konuşmanın ardından ailelere buket karanfil dağıtıldı.

Saldırılar nafile

28 Ekim günü gerçekleştirilen basın açıklaması açıklık grevi sonlandırıldı. Gerçekleştirilen basın açıklamasında destek eylemlerinin devam edeceği belirtildi. Açıklamanın ardından kitle sloganlar eşliğinde AKP Yıldırım İlçe Binası’na siyah çelenk bırakmak için yürüyüşe geçti. Yürüyüşü engellemek isteyen kitle polis tarafından engellenmek istense de kitlenin kararlılığı karşısında polis geri adım attı. Ancak daha sonra anlaşıldı ki, polisin bu geri adımı bir “oyalama taktiğinden” ibaret. Yaşanan tartışma esnasında sivil faşist güruhun toplanmasına zaman sağlanıldı. Beş yüze yakın kitle “Açlık Grevcilerinin Talepleri Taleplerimizdir Sessiz Kalmayacağız” yazılı siyah pankart ve siyah çelenk açarak yürüyüşe geçti. Ankara yoluna yakın yerde sivil faşist güruh toplandı. Burada panzerlerle yolu kesen kolluk kuvvetleri sivil faşistleri de arkasına alarak kitleye saldırdı. Kolluk kuvvetleri gaz tazyikli su ile kitleye saldırırken sivil faşistlerde ellerinde kama, döner bıçakları, bez bol sopaları ile kitleye saldırdı.  Saldırı karşısında kitle ara sokaklara çekilerek bir saate yakın çatışarak direndi.

Yaşanan çatışmanın ardından kitle BDP Yıldırım İlçe Binası’nda tekrar toplandı. Burada basına açıklamada bulunan  BDP İl Başkanı Mehmet Alçınkaya devletin ve sivil faşistlerin saldırılarını şiddetle kınadığını, bedelinin ne olursa olsun haklı mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini ve tutsakların onurlu direnişinin yanında olacaklarını ifade etti. Alçınkaya ayrıca 30 Ekim ve 3 Kasım günü Fomara ve Kent Meydanı’nda yapılacak basın açıklamasına katılım çağrısı yaptı.  Eyleme KESK ve HDK bileşenlerinden Partizan, ESP ve EMEP katıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu