Emek

Bursa’dan İstanbul’a yürüyen Cargill işçileri: Direne direne kazanacağız

Sendikalaştıkları için işten atılan ve 6 gün önce fabrikanın kurulu olduğu Bursa’dan İstanbul’a yürüyüş başlatan Cargill işçileri, firmanın genel müdürlüğü önünde yaptıkları eylemle “Bu mücadele Cargill’de TİS yapıncaya kadar sürecek” dedi.

H. Merkezi: İstanbul’a yürüyen Cargill işçileri, şirketin genel müdürlüğü önünde açıklama yaptı. İşçilere sendika, siyasi parti ve kitle örgütleri destek verdi. 156 gün önce işten atılan Cargill işçileri, Genel Müdürlük önündeki direnişi cuma gününe kadar sürdürecek. İşçiler dün gözaltına alınmış, 7 saat boyunca gözaltında tutulmuştu. Gözaltı işlemine tepki gösteren işçiler, “Yasalar değil talimatlar uygulanıyor bu ülkede. Yasalar uygulansın” dedi.

Palladium Tower’da bulunan Cargill Genel Müdürlüğü önünde toplanan işçi ve emekçiler sık sık, “Cargill işçisi yalnız değildir”, “Atılan işçiler geri alınsın”, “Sendika haktır engellenemez”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarını attı. Eylemde 3. havalimanı inşaatı işçilerine ve direnişteki Flormar işçilerine selam gönderildi.

IUF: Şirketle iletişime geçildi

Burada konuşan IUF (Uluslararası Gıda İşçileri) Temsilcisi Sarah Meyer, “Şirketle iletişime geçildi. Çabalar sürüyor. Biz mücadele etmezsek atılan işçiler son olmayacak” dedi.

Cargill işçileri adına konuşan Suat Karlıkaya da “Cargill işçilerinin tek talebi var. Yaşatılan mağduriyetin giderilmesi ve tekrar işbaşı yaptırılması” dedi. Karlıkaya şöyle konuştu: “Bulunduğunuz ülkenin kanunlarına uyma taahhüdünüz var. İşe iade davasını kazanırsak işbaşı yaptırma sözü veriyor musunuz? Yoksa daha önce yaptığınız gibi paraları ödeyip işbaşı yaptırmayacak mısınız? Cargill yönetimine sesleniyoruz. 14 arkadaşımızı derhal işbaşı yaptırın. Aksi durumda gerçek anlamda eylemlere başlayacağız. Kazanılana kadar devam edeceğiz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu