Güncel

BÜYÜK DERSİM MİTİNGİ | “Dersim kendi vekillerini mutlaka seçecek”

Dersim’de HDP’nin düzenlediği seçim mitingi on binlerin katılımıyla başladı. Konvoyla alana gelen kitle, alanda halaylarla bekleyen kitleyle buluştu. Saygı duruşunun ardından ilk olarak Selahattin Demirtaş’ın Dersim’e yolladığı mesaj okundu.

Dersim: HDP tarafından düzenlenen Büyük Dersim Mitingi öğle saatlerinden itibaren kitlenin mitingin gerçekleşeceği Seyit Rıza Meydanı’nda buluşması ile başladı. Kitlenin bir kısmı da konvoy düzenleyerek şehir dışından gelen HDP heyeti ve vekil adaylarını karşıladı.

Gelen heyeti ıslıklar, alkışlar ve halaylarla karşılanan Dersim mitinginde ilk olarak vekil adayları Meral Hanbayat ve Alican Önlü’nün seçim çalışmalarından hazırlanan sineviyon sunuldu. Dersimli anaların “Korkmayın, yan yana durdukça korkmayın” sözleri kitlede alkışlarla karşılandı.

Demirtaş’ın yolladığı mesaj okundu

Miting saygı duruşunun ardından HDP Dersim İl Başkanı Murat Polat’ın konuşmasıyla başladı. Kitleyi selamlayan ve 24 Haziran’da halkın kendi partisini ve kendi vekillerini seçeceğine inandığını söyleyen Polat, daha sonra HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın Dersimlilere özel yolladığı mesajı okudu.

Demirtaş’ın Dersim halkına gönderdiği mesaj şöyle:

Çok değerli kardeşlerim

Saygıdeğer Dersim Halkı

Hepinizi en sıcak duygularımla selamlıyorum.

Sonuçları itibariyle oldukça önemli siyasi gelişmelere vesile olacağını düşündüğümüz 24 Haziran seçimlerine sabırsızlıkla hazırlandığınızı biliyorum.

Demokratik siyasi mücadelemiz, karşı karşıya kalınan hukuksuz saldırılara, ağır baskılara rağmen halen bütün halklarımızın yegâne bir umududur. Biz bütün sorunlarımızı barış ve diyalog yöntemi ile çözmek adına yola çıkmış olmamıza rağmen maalesef ki hükümetin yargıyı sopa olarak kullanması neticesinde şu anda zindanlardayız. Ancak koşullarımız ne kadar zor ve ağır olursa olsun biz demokratik mücadeleden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz.

Siz değerli halkımızın da kendi partisi olan HDP’ye büyük kıymet verdiğini biliyorum. Bütün çabamız ve mücadelemiz sizlerin bu onurlu duruşuna layık bir hizmeti sunabilmektedir. Biz seçilmişler olarak sizlere hakkettiğiniz hizmeti yeterince sunamadığımızın da farkındayız. Yine de tüm eksikliklerimize rağmen, rantçı, rüşvetçi, tekçi siyasi anlayışlarla kıyaslanmayacak kadar dürüst, fedakâr ve başarılı bir mücadele yürütüyoruz. Şimdi de ben şahsım olarak Cumhurbaşkanı sıfatıyla; diğer arkadaşlarım ise milletvekili olarak sizlere hizmet sunmak için aday sıfatıyla karşınızdayız.

Bizler için her şehir her bölge önemlidir, kıymetlidir elbette. Ama Dersim’in yeri bir başkadır gönüllerimizde. Dersim’in direnişi, Dersim’in mücadelesi, Dersim’in dik duruşu her zaman örnek olmuştur bizlere.

Bizler de her ne koşulda olursak olalım sizlere layık olmak için elimizden geleni yapacağız.  Sizin emanetinizi hiçbir zaman yere düşemeyeceğiz.

Sizlerin de Dersim adaylarımızı Meclis’e taşıyacağınızdan eminim. Aday arkadaşlarımız da sizin bu erdemli tutumunuza, mütevazi bir duruşla ve fedakarca bir emekle layık olacaklardır. 24 Haziran akşamı farkınızı ortaya koyacağınıza inanıyorum.

Alkışlarla karşılanan mesajın ardından ise Demirtaş’ın TRT’de yayımlanan görüntüleri alanda gösterildi. 10 dakikalık konuşma boyunca kitle alkış, ıslık ve coşkuyla Demirtaş’ı alkışladı.

Miting devam ediyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu