Güncel

BÜYÜK DERSİM MİTİNGİ | “Korkmayın, ele ele tutuştuk korkmayalım!”

Seyit Rıza Meydanı’nda aralarında Partizan okurlarının da olduğu binler HDP’nin “Büyük Dersim Mitingi” için biraraya geldi. Konuşmaların yapıldığı, marşların okunduğu mitingde iki vekil adayının da meclise taşınacağı sözü verildi.

Dersim: HDP tarafından düzenlenen Büyük Dersim Mitingi öğle saatlerinden itibaren kitlenin mitingin gerçekleşeceği Seyit Rıza Meydanı’nda buluşması ile başladı. Kitlenin bir kısmı da konvoy düzenleyerek şehir dışından gelen HDP heyeti ve vekil adaylarını karşıladı. Aralarında Partizan okurlarının da olduğu binlerin gelen heyeti ıslıklar, alkışlar ve halaylarla karşılanan Dersim mitinginde vekil adayları Meral Hanbayat ve Alican Önlü’nün seçim çalışmalarından hazırlanan sinevizyon sunuldu. Dersimli anaların “Korkmayın, ele ele tutuştuk korkmayalım” sözleri kitlede alkışlarla karşılandı.

“Dersim’in dik duruşu her zaman örnek olmuştur bizlere”

Miting saygı duruşunun ardından HDP Dersim İl Başkanı Murat Polat’ın konuşmasıyla başladı. Kitleyi selamlayan ve 24 Haziran’da halkın kendi partisini ve kendi vekillerini seçeceğine inandığını söyleyen Polat, daha sonra HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın Dersimlilere yolladığı mesajı okudu. Mesajda “Bizler için her şehir her bölge önemlidir, kıymetlidir elbette. Ama Dersim’in yeri bir başkadır gönüllerimizde. Dersim’in direnişi, Dersim’in mücadelesi, Dersim’in dik duruşu her zaman örnek olmuştur bizlere. Bizler de her ne koşulda olursak olalım sizlere layık olmak için elimizden geleni yapacağız. Sizin emanetinizi hiçbir zaman yere düşemeyeceğiz” sözleri yer aldı.

Alkışlarla karşılanan mesajın ardından ise Demirtaş’ın TRT’de yayımlanan görüntüleri alanda gösterildi. 10 dakikalık konuşma boyunca kitle alkış, ıslık ve coşkuyla Demirtaş’ı alkışladı.

“Vekil seçilenler halkın sorunlarını en yüksek sesle dile getirmekle yükümlü”

Sosyalist Meclisler Federasyonu adına konuşma yapan Mehmet Ali Eser, meclisin esas mücadele alanı olmadığını ama vekil seçilenlerin halkın sorunlarını en yüksek sesle dile getirmekle yükümlü olduğunu söyledi. “Tarihin hafızası hepimizin hafızasıdır. 200 yıldır kapitalizme karşı, işçi sınıfı, ezilen sınıflar, ezilen uluslar sayısız deneyimler biriktirdi” diyen Eser, “Biliyoruz ki, Dersim halkı olarak, Türkiye halkı olarak, dünya halkları olarak her ne zulüm var ise, her ne dert var ise, her ne yıkım var ise kapitalizm ve faşizmin soysuz kar hırsının sonucu oluşmuştur” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Eser’in ardından söz alan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan, AKP’den önce iktidarların da benzer zulümler gerçekleştirdiğini hatırlattı ama AKP’ninn bu konuda onları da aştığına değindi ve başta kadınlar olmak üzere her kesimin bu iktidardan çok çektiğini söyledi.

“OHAL’i de, KHK’yı da onların başına yıkacağız”

Doğan’ın ardından sahneye HDP Ankara Milletvekili Adayı Veli Saçılık alkışlarla çıktı. “24 Haziran’da AKP’nin barajını yerle yeksan edeceğiz. Bize diz çöktürmek istiyorlar. Eş genel başkanlarımız, belediye başkanlarımız, binlerce insanımız tutsak” dedi. 38’de Seyit Rıza’nın diz çökmediğini söyleyen Saçılık “biz de diz çökmeyeceğiz. Devrimciler, sosyalistler ve yurtseverler olarak asla geri durmadık. Kolumuzu kopardılar, bedenlerimizi deştiler, ama geri adım atmadık. OHAL’i de, KHK’yı da onların başına yıkacağız” dedi.

AKP’nin cemevi açıklamalarını anımsatan Saçılık “Alevi açılımı yapacaklarmış! Aleviler her şeyi dişi ve tırnağıyla kazandı. Siz önce cemevinin bahçesinde katlettiğiniz Uğur Kurt’un hesabını verin” şeklinde sözlerini sürdürdü. Saçılık, Mimar Sinan Üniversitesi’nin kampüsünün Erdoğan’a peşkeş çekilmesine de tepki gösterdi.

“Umut sizlersiniz, umut sizin sesinizdir”

Saçılık’ın ardından Dersim adayları Meral Hanbayat ve Alican Önlü, HDP Eşgenel Başkanı Sezai Temelli ile birlikte “Dersim sizinle gurur duyuyor” sloganları eşliğinde sahneye çıktı. Burada konuşma yapan Temelli, Seyit Rıza’yı andı ve “Hala yalan ve hilelerine devam ediyorlar ama o yalanlara karşı mücadele de devam ediyor. Umut sizlersiniz, umut sizin sesinizdir. 24 Haziran’da bu ceberut faşist zihniyeti yıkacağız” dedi.

“Bunun için birinci turda bir oy HDP’ye bir oy Demirtaş’a. İkinci turda ise ya Erdoğan rejimi ya da demokrasi diyeceğiz. Ülkedeki sorunların çözüm yolu çünkü demokrasidir. Gelin eşit yurttaşlık temelinde bir anayasa yapalım. Bizim sözümüz budur. Bu Alevilerin, Ermenilerin, Süryanilerin, bu topraklarda yaşayan 73 milletin sözüdür. 25 Haziran’da hep birlikte umudun halayına duracağız. Bir arada yaşamanın, çoğulcu yaşamın iradesini göstereceğiz” diye sözlerini sürdüren Temelli, Erdoğan’ın bu ülkeye en büyük vaadinin OHAL rejimi olduğunu vurguladı ve valilere, kaymakamlara, kolluk güçlerine Erdoğan’a uyarak suç işlememeleri ve halka hizmet etmeleri çağrısında bulundu.

Dönen dönsün, biz dönmeyeceğiz yolumuzdan”

Temelli sözlerini “Hak, hukuk, adalet HDP ile gelecek. Eken, biçen biz isek, yöneten de biz olacağız. Gençlerimize kıraathane değil iş istiyoruz, aş istiyoruz. HDP iktidarında bu zulme son vereceğiz. 24 Haziran’da bu kayyumcu zihniyetten kurtulmalıyız. Soğan ve patates fiyatlarıyla baş edemeyen, ekonomik kriz ile nasıl baş edecek? Ekonomik krizden kurtulmanın yolu hakça dağıtımdan yani HDP’den geçiyor. Dost ve düşman bilsin ki, kazanacağız mutlaka kazanacağız. 24 Haziran’da bunları beyaz Toroslara bindirip, faşizmin çöplüğüne göndereceğiz. Dönen dönsün, biz dönmeyeceğiz yolumuzdan” diyerek sonlandırdı.

Temelli’nin konuşmasının ardından Temelli, Dersim adayları, Dersim’de seçim çalışmalarında aktif olarak yer alan HDP İstanbul vekili Erdal Ataş, Ovacık Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, Mazgir Belediye Başkanı Tekin Türkel, HDP Dersim İl Başkanı ve ESP temsilcisi hep birlikte kitleyi selamladı.

Konuşmaların ardından Zeynep Kılıç ve Hasan ali sahne aldı. Son olarak sahne alan Grup Munzur’un ezgileri ve marşları eşliğinde miting halaylarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu