Güncel

Çağlayanda “hukukun üstünlüğü”; Avukatlar yerde sürüklendi!

Halkın Hukuk Bürosu ve ÇHD üyesi avukatların tahliye edilmesine itirazı kabul eden İstanbul 37'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nin hakkında yeniden tutuklama kararı verdiği ve şu ana kadar gözaltına alınan 5 avukat, İstanbul Adliyesi'ne getirildi.

H.Merkezi: Yeniden tutuklanmayı protesto eden avukatlar, yerlerde sürüklendi. Hatırlanacağı üzere, Halkın Hukuk Bürosu (HHB) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi 17 avukat için İstanbul 37.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önceki gün görülen duruşmada tahliye kararı verilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, karara itiraz ederek 17 avukatın tutuklanmasını istedi. İtirazı değerlendiren İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi, 12 avukat hakkında gözaltı kararı verdi.
Söz konusu karar üzerine avukatlar; Aytaç Ünsal, Aycan Çiçek, Engin Gökoğlu, Behiç Aşçı ve Ahmet Mandacı dün akşam saatlerinde gözaltına alındı.
Avukatlar darp edildi 
Gözaltına alınan avukatlar, bu sabah saatlerinde Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Avukatlar için çok sayıda meslektaşları da adliye geldi.
Gözaltına alınan avukatlar, tutuklama kararının yüzüne okunması için İstanbul 29’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin bulunduğu kata getirildi. Avukatlar ise karraı protesto ederek yere oturdu, “Kahrolsun faşizm yaşasın mücadelemiz” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı.
Polisin tavrı ise, avukatları yerlerde sürükleyerek nezarethaneye indirmek oldu.
Daha sonra duruşma salonuna getirilen avukatlar, TEM polislerinin salondan çıkarılmasını talep etti. Avukatların müvekkilleri ile görüşmeleri engellendi. Reddi hakim talebi de mahkeme tarafndan reddedildi.
Avukatlar yaşanan bu hukuksuzluğu protesto etmek için kimlik tespiti dahil hiçbir soruya cevap vermedi.
Mahkeme gözaltına alınan avukatların tutuklanmasına karar verdi.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu