Güncel

(video) “Çapulcunun yolu mapustan geçiyor”

H.Merkezi: Kubilay İyit; 20 Haziran’da İzmir Gündoğdu Meydanı’nda direniş çadırlarına yönelik baskın sırasında gözaltına alınarak tutuklandı ve Kırıklar 1 Nolu F Tipi Hapishane’ye götürüldü. Ring aracıyla sınavına girmek için okuluna götürüldü. Okurumuz Kubilay İyit’in hapishaneden gönderdiği mektubu yayımlıyoruz.

Merhaba Arkadaşlar,

Hepinizin, bildiği, büyük bir ihtimalle de etkin bir şekilde katıldığı son yılların en popüler olayı olan Gezi Parkı protestolarına katıldığım için fikrim sorulmadan A, B, C diye bir örgütle ilişkilendirilerek hukuksuzca tutuklandım. Mahsuru yok, dışarıdaki çapulculuğuma içeride de devam ediyorum. Diğer arkadaşlar gibi….

Bu fakülteden (DEÜ, GSF) mezun oldum. Sanatçı olamadım, zaten sanatçılığı olağanüstü bir yeti olarak da görmedim. Müzikle ilgilendim ve müziğimi öncelikle kendim için yaptım. Lisanstan arkadaşların mezuniyet günüymüş bugün. Ben de final sınavına gireceğim günün sabahı 20 Haziranda evim basılarak gözaltına alındım ve 14 arkadaşla tutuklandım. Mezuniyet töreninde bütünleme sınavımın olması güzel bir tesadüf. Yıllar önce ben de kepimi mezuniyet belgemi aldıktan sonra havalandırırken sizler gibi sevinmiştim. Acısı acısına değeni seven, mutlulukta da ortaksa birbirini kollarmış.

Şimdi mapusum. Tüm ötekiliklerime bir yenisini daha ekledim ve adımı ‘Çapulcu’ya çıkardım. Çapulcu kardeş, bir Haziran serinliği gibi geldi. Lakin o uçurtma, uçurulamayacak bir çocuk gibi, balonu patlatılmış misketleri elinden alınmış ve daha emeklerken sokağın vahşi diliyle tanışmış bir çocuk gibi. Zararı yok, Nazım’ın “Yaşamaya Dair” şiirindeki gibi “hatırlamak için ve anlatmak için yaşayacak o çocuk”.

Çapulcunun yolu mapustan geçiyor. Bizi neredeyse iktidarı alaşağı etmekle suçlayacaklar. Gözlerinin önünde yaşanan olayın niteliğini bile anlamaktan uzaklar. İktidarları onların olsun, Biz parkları istiyoruz, Biz özgürlüğü istiyoruz. Onlara benzemek gibi bir derdimiz yok.

Hukuksuzca tutuklandık, delilleri karartacağımız ve kaçacağımız sanılıyor. Neden kaçalım bu ülke bizim, dış mihrakların arkasına sığınan onlar. Onlar kaçsın.

Ali İsmail’i dün kaybettik Eskişehirde. O genç ve küçük bedeninin altında ezilecekler. İsmail’i biz içerdekiler unutmadık, onu sevgiyle anıyoruz. TMMOB ve Taksim Dayanışması’nın yanındayız.

Herkese Selam!”

Kamera Sokak’ın, Kubilay İyit ve tüm Gezi tutsakları için bir hazırladığı ezgiyi paylaşıyoruz.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=3onvjHZTVRg{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu