Emek

Cargill’de direniş

H. Merkezi: Bursa Cargill fabrikasında “sözde performans düşüklüğü” gerekçe gösterilerek işten çıkarılan bir işçi direnişe geçti. Bursa’dan Devrimci Demokratik Sendikal Birlik (DDSB)’li bir Özgür Gelecek okurunun verdiği bilgiye göre Orhangazi ilçesinde bulunan fabrikada yaklaşık 150 kişi çalışıyor ve burada bir süredir sendikal çalışma sürüyordu.

Bugün her ne kadar “performans düşüklüğü” bahane edilse de esas nedenin işçilerin bir süredir örgütlenme sürecinden kaynaklı bir işçi çıkarıldı. DDSB’nin verdiği bilgiye göre önümüzdeki günlerde direnişteki işçi sayısının artabileceği tahmin ediliyor. Dolayısıyla direnişe çıkan ve ona destek veren Öz Gıda-İş Sendikası üyesi işçiler performans düşüklüğü gerekçesiyle çıkartılmalarının gerçek dışı olduğunu belirtiyorlar.

Cargill firması hakkında bilgi

ABD sermayeli olan Cargill daha önce gündeme tarım alanına kurulması ve çevreye verdiği zararlarla gündeme gelmişti. 1999’da Orhangazi’ye kurulan fabrika ilk zamanlarda mısır üretimi yaparken, 2002’de dünya genelinde Cerestar firmasını satın aldı. Bu çerçevede, Türkiye’de de Cerestar’a ait olan Pendik Nişasta Sanayi hisselerinin yüzde 50’sinin Cargill’e geçmesiyle, Ülker Grubu ile eşit hisseli ortaklık oluştu. Cargill bugün dünyanın 61 ülkesinde faaliyet gösteriyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu