Güncel

“Cerattepe geçilmez Artvin halkı yenilmez”

H.Merkezi: KESK, DİSK, TMMOB ve TTB, Artvin Cerattepe’ye yapılması gündemde olan maden işletmesine ilişkin TMMOB Genel Merkezi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıya, KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, TTB Merkez Konseyi Başkanı Bayazıt İlhan, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Cafer Konca ile HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş katıldı.“Cerattepe geçilmez Artvin halkı yenilmez” pankartı açıldı. Basın açıklamasını TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı yaptı. 
Artvin Cerattepe’deki madencilik faaliyetlerinin yöre halkı ve bilim insanlarının ısrarına rağmen yapıldığını hatırlatan Soğancı, “Flora ve fauna olarak çok özel olan doğanın bu tür kıyımlara uğratılması, ileride telafisi imkansız sonuçlar doğuracaktır” dedi.
“En büyük, ‘Doğal yaşlı orman’ ekosistemi de burada bulunmaktadır”

Soğancı sözlerine şöyle devam etti;” Artvin ve maden sahasını kaplayan alan, 34 karasal biyo-çeşitlilik sıcak noktasından biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Avrupa ile Asya’yı içine alan en büyük, ‘Doğal yaşlı orman’ ekosistemi de burada bulunmaktadır”
“Kentin geleceğini tehlikeye atacak”

Soğancı, planlanan faaliyetin yöre halkını olumsuz şekilde etkileyeceğini söyledi. Soğancı, “Su kirliliği, asit kaya drenajı ve ormanlık alanlarının kesilerek yok edilmesi, kentin geleceğini tehlikeye atacak ve yaşanmaz hale getirecektir” dedi.

“Şimdi Artvin’in sesine ses katma zamanıdır”
Soğancı son sözlerinde ise “Emek, barış ve demokrasiyi savunan toplumun diğer kesimleri gibi Artvin halkı da baskı, şiddet ve zorbalıktan nasibini almış, yandaş basın tarafından Alman ajanı gibi karalamalar ile hedef haline getirilmiştir. AKP, Artvin’den Sinop’a kadar doğanın tahrip edilmesine karşı mücadele edenleri hedef göstermeye devam etmektedir. Şimdi Artvin’in sesine ses katma zamanıdır” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu