Ekoloji

Cerattepe için Kafkasör’de etkinlik

Artvinliler, Artvin Çevre Platformu’nun düzenlediği ve Yeşil Artvin Derneği’nin ev sahipliği yaptığı ‘Cerattepe için Artvin Buluşması’nda bir araya geldi.

H.Merkezi:  Artvin Valiliği’nin izin vermediği Cerattepe Buluşması diğer illerden gelen Artvinliler ile birlikte dün Artvin Kafkasör’de gerçekleştirildi.

Yoğun polis ablukasında bir araya gelen çevreciler Artvin’in yaşam alanının maden projesi ile yok edilmemesi için mücadelenin devam edeceği dile getirildi. Etkinliğe İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı, Ankara Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı, Ankara Artvin Kültür ve Dayanışma Derneği ve çevre illerin Artvinli DKÖ’leri katıldı.

Birgün gazetesinin geçtiği habere göre, etkinliğe katılan çevreciler yapılan engellemelere karşı bir araya gelerek forum gerçekleştirdiler. Forumda mücadeleye dair düşüncelerini anlatan, gözlemlerini paylaşan katılımcılar mücadeleye dair neler yapılabilineceğini dile getirerek önerilerini sundular.

“Cerattepe’de madene kesinlikle hayır diyorum.”

tum-engellere-ragmen-cerattepe-icin-bulustular-501166-1.

Cerattepe mücadelesinin simgesi haline gelen 93 yaşındaki Erzade Yalçıntaş “Cerattepe’de madene kesinlikle hayır diyorum. Memleketimizi çöl etmesinler, yeşilimizi soldurmasınlar. Arılarımızı balıklarımızı öldürmesinler doğamızı kirletmesinler” diyerek mücadelenin sonuna kadar devam edeceğini vurguladı.

Yalçıntaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Desinler ki seni burada öldüreceğiz madeni de durduracağız hemen yatarım bıçak altına. Beni öldürsünler, yeter ki Artvin kurtulsun. Ben gitmişim gideceğim kadar ama torunlarım torunlarımızın çocukları için yoksa bu yaştan sonra biz ne yapacağız” dedi.

“Cerattepe mücadelesini Artvin’in dışına taşıyabilmek için çaba gösteriyoruz”

İstanbul’da bulunan Artvin DKÖ ve Platformlar adına konuşan Mustafa Melek, OHAL koşullarında doğa yanlısı mücadelenin zor olduğu dönemlerde Cerattepe mücadelesini Artvin dışına taşıyabilmek için çaba gösterdiklerini belirtti.

“Bu anlamda bir araya geldik ve Artvin’in dışında İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Ankara, Sakarya gibi birçok ilde bu amaçla örgütlendik. Bu nedenle de böyle bir organizasyona katılmak için İstanbul’dan, Bursa’dan ve başka şehirlerden organizasyonlar yaptık” sözlerine yer veren Melek,  etkinliğe Artvin Valiliğince izin verilmediğini benzer bir engellenmeyle İstanbul’da da karşılaştıklarını geçen kış İstanbul’da, Cerattepe Mücadelesine destek amacıyla 18 sanatçının katılacağı bir konser organize ettiklerini bu konserinde  yine benzer gerekçelerle engellendiğini dile getirdi.

“Sudan bahanelerle etkinliğimizi valilik iptal etti.”

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ise valiliğin izin vermemesinin etkinliği bir piknik ve sohbet etkinliğine dönüştürdüğünün altını çizerek şunları söyledi:

“Esasında bugün burada bir forum yapılacaktı Çoruh Park’ta da bir konser düzenlenecekti. 25 Temmuz’da Artvin Valiliğine başvurduk. Ne yazık ki son 2 gün kala mesai bitimine doğru sudan bahanelerle etkinliğimizi valilik iptal etti.”

Neşe, yapılan etkinliğin tüm Artvinli kitle örgütleri tarafından düzenlendiğini fakat etkinliğin istenildiği gibi olamadığını dile getirerek şöyle devam etti:

“Bu yasaklamanın anlaşılabilir bir tarafı yok. Biz insanların başına zehir dökmüyoruz onlara zarar vermiyoruz biz sadece pikniğimizi yapıyoruz şu anda”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu