Güncel

İçerdeki direnişi dışarıya taşımak için

Yurtsever tutsakların Kürt halkının demokratik taleplerinin karşılanması ve Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılarak görüşmelerin gerçekleştirilmesi için 12 Eylül’den buyana gerçekleştirdikleri açlık grevine destek giderek büyüyor.

Bugün açlık grevlerine destek vermek amacıyla BDP İstanbul Kadın Meclisi öncülüğünde, 3 günlük açlık grevine girmek isteyen aileler Çocuk Sitesi Durağı’nda bir araya geldi. Daha aileler toplanmadan hapishaneye giden tüm yolların polis barikatıyla kesilmesi elbette sıra dışı durumlar değil. devletin yıllarca katliam çığırtkanlığına saldırganlığına Bakırköy Kadın Hapishanesi’nin önünde birkez daha tanık olduk. Bir annenin çığlığına hiç kulak vermeyen devlettin ve kolluk kuvvetlerinin azgınca saldırısına bir kez daha tanık olduk arak tutum sergilemesinden gördük.

Örgütlü bir halktan bu kadar korkulur!

Bugün hapishanelerde adım adım büyüyen direnişin, bir dışardaki sloganı da Bakırköy’de atıldı. Daha eylem başlamadan Bakırköy Hapishane’ye giden tüm yolları abluka altına alan polis panzerlerle yolları keserek eyleme izin vermeyeceğini açıkladı. Polisin bu açıklaması üzerinden BDP İstanbul İl Başkanı Asiye Kolçak ile kolluk güçleri arasında kısa bir tartışma yaşandı. Yazılı bir belge isteyen Kolçak’a emniyetin cevabı; “Açıklamanızı yapın ve dağılın yoksa biz dağıtırız!” oldu.

Tartışmanın ardından  Sebahat Tuncel, Asiye Kolçak, Ferhat Tunç ve Feminst Kadın Hareketi birer konuşma gerçekleştirdiler. Konuşmalarının ardından oturma eylemine geçilerek açlık grevi burada başlatıldı. Oturma eylemin başlamasından 5 dakika sonra polis kitleye tazyikli su, biber gazı ve coplarla saldırdı. Saldırılara karşı direnen kitle yaklaşık 20 dakika polisle çatıştı.  E-5 yolu trafiğe kapatan kitle direnişine burada devam etti. Saldırının ardından aralarında BDP İstanbul İl Başkanı Asiye Kolçak’ında aralarında bulunduğu 5 kadın hastaneye kaldırıldı. Saldırı sırasında barikatı aşmayı başaran Sebahat Tuncel ve 3 kişi hapishane önünde girmeyi başardı.

Şuan Tuncel ile beraber 4 kişi ve 2 avukat Bakırköy hapishanesi önündeler ve açlık grevini başlatmış durumdalar.

Yapılan açıklamaya göre Sabahat Tuncel ve direnişçiler  akşama kadar hapishane önünde olacaklar ve akşam açıklama yapıp hapishane önünden ayrılacaklar.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu