Emek

Cevahir ve Trump AVM’de işçiler eylemde

Makro/Uyum ve Real direnişçisi işçiler bugün İstanbul-Mecidiyeköy’de bulunan Cevahir AVM’de Migros ve Trump AVM’de Media Markt mağazaları önünde basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirdiler.

H. Merkezi: Alışveriş merkezilerini direniş alanına çeviren Makro/Uyum ve Real direnişçisi işçilerin bugünkü ilk adresi İstanbul-Mecidiyeköy’de bulunan Cevahir AVM oldu. Burada AVM içerisinde yürüyüş yapan işçilerin adresi Migros mağazası önü oldu.

İşçiler adına konuşan Zeynep Buğra Uyum ve Makro Marketlerin satış sürecini anlatarak 1 ile 18 yıl arası çalışma süresi olan işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmediğini, verilen sözlerin tutulmadığını belirterek gasp edilen haklarını Nakliyat-İş Sendikası’nın sahiplenmesi ile birlikte mücadele ederek alacaklarını ve haklarını alıncaya kadarda mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu da işçinin ardından söz alarak bir konuşma yaptı.

“Tazminatları ödeme sorumluluğundan kaçamazsınız”

Daha sonra Trump AVM’de bulunan Media Markt mağazasına giden işçiler burada eylem düzenlediler. Burada konuşan Küçükosmanoğlu, Uyum marketlerinin geçtiğimiz aylarda Migros tarafından satın alındığını ve bu satın alma ile beraber 1500 işçinin yasalara göre nakden ödenmesi gereken yasal kıdem tazminatlarının ödenmediğini söyledi. Başta Makro olmak üzere ödenmeyen bu tazminatlardan Migros’un da sorumlu olduğunu ve bu sorumluluklarını yerine getirmediklerini belirti. Patronların bu sorumluluktan kaçamayacağını belirten Küçükosmanoğlu Makro/Uyum ve Real Market işçileri haklarını alıncaya kadar mücadelenin devam edeceğini söyledi.

Her iki eylemde de mağazalar önünde oturma eylemi yapan Uyum ve Real işçileri ayrıca söz alarak yaşadıklarını ve verdikleri mücadeleyi anlatarak haklarını alıncaya kadar sendika öncülüğünde birlikte mücadele edeceklerini belirttiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu