Dünya

Çeviri | NPA askeri eylemlerinin vurduğu CAFGU üyeleri meşru askeri hedeflerdir

Filipinler Silahlı Kuvvetleri’nin (AFP) ve Aristokrat-Lumad’ın sözcüleri,  CAFGU’ya yönelik yapılan eylemleri, kamuoyuna sivil ve suçsuz insanlar oldukları yalanıyla kandırmaktadır.

Filipinler: Yeni Halk Ordusu-Kuzeydoğu Mindanao Bölgesi’nin (NPA-NEMR) Temmuz 2018 ayında başlattığı askeri harekatlarla vurulan Vatandaş Yardım Gücü Coğrafi Birimi üyeleri (CAFGU-Türkiye’deki koruculuk gibi) meşru askeri hedeflerdi. Filipinler Silahlı Kuvvetleri’nin (AFP) ve Aristokrat-Lumad’ın sözcüleri,  CAFGU’ya yönelik yapılan eylemleri, kamuoyuna sivil ve suçsuz insanlar oldukları yalanıyla kandırmaktadır.

Eylem düzenlenen CAFGU üyeleri aktif ve saldırgan halk düşmanı ve karşı-devrimcilerdi. Onlar, CAFGU’nun silahlı üyeleri olarak, halkı taciz etmek, onlara casusluk yapmaya zorlamak ve NPA sempatizanları ve şüphelenilen sivilleri teslim olmaya zorlamak için kullandılar. Onlar AFP’nin (Filipinler ordusu bn.) askeri operasyonlarında NPA (Yeni Halk Ordusu bn. ) ve halka karşı aktif olarak katıldılar. Onlar askeri güçlerin hala kullanmakta olduğu ve  mahkum edilen suçlamalarla karşı karşıyaydılar.

Bu askeri eylemler, kendilerine faşist AFP tarafından halka zulmetme ve devrimci hareketi izleme görevi verilen ve bunun için aktif olarak çalışan CAGFU üyelerine uyarı görevi görüyor.

Aşağıdakiler bu askeri eylemlerdir:

-12 Temmuz 2018, NPA-Front 30’dan bir grup, Sitio Lianggabon, Brgy’deki Elpedio ”Bobong” Salahay Elizalde Jr.’ı cezalandırdı. Kalatngan, San Miguel, Surigao del Sur. Bobong, ayrılıkta görev yapmayan ancak AFP tarafından devrimci harekete karşı casusluk yapmak ve topluluk sakinlerini teslim olmaya zorlayan aktif bir CAFGU üyesiydi. NPA’nın adını kullanırken bir gasp davasıyla karşı karşıya kaldı; 17 Temmuz 2018, NPA-Front 21’den bir grup Brgy’deki Lolong takma adını kullanan bu kişiyi cezalandırdı. Bitaugan, San Miguel, Surigao del Sur. O, müfrezede görevleri için rapor vermeyen, ancak devrimci harekete karşı casusluk yapmak için görevlendirilmiş, aktif bir CAFGU üyesiydi; 23 Temmuz 2018’de, NPA-Front 30, Brgy’de beş (5) CAFGU üyesinin ayrılmasını sağladı. Hinapuyan, Carmen, Surigao del Sur ama dört tanesi kaçmayı başardı ve aktif bir CAFGU üyesi olan Eusebio “Asot” Meniano tutuklandı. Kendisine karşı açılan davalarla ilgili soruşturma sonrasında Asot, öğleden sonra Brgy’nin memurlarınca serbest bırakıldı.

Hinapuyan; 26 Temmuz 2018 günü öğleden sonra saat 2:40 civarında, NPA-Front 30, Purok 8, Brgy’de bir Lumad-Mamanwa olan Ernesto “Nestor” Trinidad’yı cezalandırdı. Dungguan, Sibahay, Lanuza, Surigao del Sur. Km’de cinayet ve soygun suçundan suçlandı. Claver 90, Surigao del Norte. Etkin bir CAFGU üyesiydi. Aktif olarak NPA’nın hareketlerine karşı casusluk yaptı ve AFP’nin askeri operasyonları sırasında rehberlik yaptı. NPA sempatizanı olduğundan şüphelenilen sivilleri teslim olmaya zorladı; Temmuz 2018’de, NPA-Front 19’dan bir grup, Brgy’deki ayrılıklarında görev yaparken Reymond Besengga’yı elinden kaçırdı.

Diğer CAFGU üyeleri, bölgedeki NPA’ya karşı AFP ile mücadele operasyonları sırasında öldürüldü.

AFP ve aristokrat liderleri bu olayları, NPA’ya karşı kötü niyetli olarak maledilmeye çalışılan Lumad’ların öldürülmesiyle ilgili yalanları yaymak için kullanıyorlar. Bunu, kendi hakları için mücadele eden ve tahrip edici madencilik ve tarlalara karşı ataları ve çiftlik arazilerini savunan Lümen halkına ve çiftçilere karşı acımasız suiistimallerini gizlemek için yapıyorlar. Geniş çaplı militarizasyona karşı protesto eden halkın kınamalarını ve ayrılıkların tesis edilmesini sakinleştirmeye çalışıyorlar. AFP çürümüşlüğünü, itibarsızlığını ve insanlardan tamamen yalıtımı umutsuzca saklıyor.

AFP, kapitalist işletmelerin kurulacağı alanlarda temiz ve rasyonalize olmuş bir imge yaratmaya yönelik yalanları ve küstah beyanlarıyla halkı boğmaya çalışıyor. Onlar aristokrat Lumad liderleri, diğer Lumad’ları mayınları ve tarlaları koruyacak CAFGU / CAA / SCAA veya paramiliter olmaya ikna edebilirlerse, toprak paylarıyla kandırmaya çalışıyorlar. Bu aristokrat Lumad’lar kendileri için sadece onların yararına olacak olan payları ve yoksulluktan elde ettikleri telif payını kendileri için uygun bir şekilde kullanmayı amaçlıyorlar.

Bizler, isteksizce CAFGU haline gelen ve AFP tarafından tehdit edildikleri ve kandırıldıkları için zorlanan pek çok Lumad ve çiftçinin olduğunu biliyoruz. CAFGU olarak sadece kötü unsurlar, suçlular ve insanlara karşı suç işleyenler ve devrimci harekete karşı eğitilmek üzere gönüllü olanlardır.

Fakat onlar, CAFGU’lar olsalar bile, çürümüş sosyal sistemden ve TRAIN yasası gibi gerici hükümetin uyguladığı anti-halk yasalarından doğrudan etkilendikleri için ciddi bir yoksulluktan kurtulmuş değillerdir. Onlar AFP yetkilileri ve kadroları tarafından ezilen ve sömürülerek daha büyük yoksulluktan muzdarip olacaklardır. Dahası, askeri operasyonlar sırasında esas olarak yem olarak kullanılmaktadırlar.

Filipin toplumunun krizi, ülke emperyalist ABD, Çin, Japonya ve diğerleri tarafından komprador büyük burjuvazi ve büyük toprak ağaları aracılığıyla kontrol edilip sömürülürken daha da kötüye gidecek. Bu kriz, Filipin hükümeti, AFP ve PNP’nin yetkilileri, sömürücü sınıflarla başta oldukları ve kendi konumlaronı halkın aleyhine zenginleştirmek için kullanmaya devam ettikleri sürece sona ermeyecektir.

Sadece halkın demokratik devrimi, sömürü yönetici sistemini, -bu krize karşı CAFGU, AFP ve PNP’nin aileleri de dahil olmak üzere- Filipin halkını kurtarmak için halkın savaşı yoluyla sona erdirecektir.

Ka Ariel Montero

Bölgesel Operasyon Komutanlığı Sözcüsü

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu