GüncelManşet

(Video-foto galeri)“Ceylan Önkol’u unutma, unutturma”

İstanbul: “Ceylan Önkol’u unutma, unutturma” şiarıyla Barış için Gençlik Dayanışması Ceylan Önkol’un katledilişinin 4 yıl döneminde Miss sokakta bir araya geldi.

Ceylan Önkol devletin dersinde öldürüldü” pankartı açan dayanışma üyeleri “Ceylan Önkol ölümsüzdür”, “Her yer Lice her yer direniş”, “Gezi’den Lice’ye direnişe bin selam”, “Katil devlet hesap verecek ”vb sloganlar eşliğinde eylemlerine başladı. Ayrıca eylemde Ceylan Önkol ve Gezi Direnişinde şehit düşenlerin isimleri okunarak burada şeklinde haykırıldı.

Ceylan’ı unutturmayacaklarını haykıran yüzlerce genç 28 Eylül 2009 tarihinde devlet tarafından katledilen Ceylan Önkol’un resimlerinin olduğu “öldürülmeseydim okula gidebilirdim”, “ceylana me dilé me perçe perçe” vb dövizlerini taşıyarak devleti bir kez daha teşhir etti.

 

“Devletin katliamcı geleneği sürüyor”

Oturma eylemine geçen gençler burada bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması Deniz Özgür tarafından yapıldı.

Özgür, Ceylan Önkol’un 28 Eylül günü devletin havan topuyla katledilişini hatırlatarak başladı sözlerine. Özgür, 4 yıldır Ceylan’ın katillerinin hiçbir şekilde yargılanmadığını, 90 yıllarda olduğu gibi bu katliamın faili meçhul cinayete benzediğini dile getirerek, devletin katliamcı geleneğini sürdüğünü vurguladı.

Özgür, Ceylan’ın ne ilk ne son olduğu, Uğur’un, Roboski’nin, 1915’teki ermeni çocuklarının katlettiği, bu coğrafyanın katliamlarla dolu bir tarihi olduğuna dikkat çekti.

“Dün 12 yaşındaki Ceylan Önkol… Bugün günlerdir hastanede yaşam mücadelesi veren 14 yaşındaki Berkin Elvan…” şeklindeki sözleriyle Gezi’ye dikkat çeken Özgür, dönemin valisi Hüseyin Avni mutlu’nun, bugün ise  Gezi Direnişinde “saldırın” emrini vererek her sesi susturan İstanbul valisi olan aynı Hüseyin Avni Mutlu olduğuna dikkat çekti.

 

“Katillerden hesap soracağız”

Bizler Önkol ailesine söz verdik. Sadece onlara değil, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert’in, Ethem Sarısülük’ün, Ali İsmail Korkmaz’ın, Ahmet Atakan’ın, Medeni Yıldırım’ın ailelerine söz verdik” diyen Özgür, Ceylan’ın ve bu coğrafyada katledilen yüzlerce çocuğun katillerinin kim olduğunu bildiklerini ve katillerden hesap soracaklarını ifade ederek sözlerini sonlandırdı.

Basın açıklamasının ardından Eyleme katılan İlkay Akkaya, Ceylan Önkol için  “Gezme Ceylan bu dağlarda avlarlar” türküsünü seslendirdi, ardından Çavbella parçasını kitle ile birlikte okudu. Akkaya, “Sizinle aynı acıyı ve aynı kararlılıkla mücadele için buradayım” diyerek birlikte mücadele vurgusu yaptı.

Eylem “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla sona erdi. Gençler eylemden sonra Miss Sokak’ın üstüne Ceylan Önkol Sokağı adını vererek Ceylan Önkol’un şablon resmini Miss Sokağın duvarlarına nakşettiler.

 

[widgetkit id=338]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=U0j0LXW-VCk{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu