Emek

İşçilerin katili taşeron sistemi

Eskişehir: 2 Haziran 2012’de makine parçası imal edeceğini ileri sürerek ruhsat alan ancak patlayıcı madde üreten TEKSAN sanayi sitesindeki Mekarabotics firmasına ait atölyedeki patlama sonucu İsmail Tünel (22), Umut Küçükarabacı (23), Ahmet Uysal(23) ve Melik Duran(27) hayatını kaybetmişti.

26.09.2013 tarihinde işveren Yusuf Vasfi Özalp ve diğer işveren olan Zafer Akansel’in yargılandığı davanın 8.duruşmasından Eskişehir Adalet Sarayı’nda görüldü. Duruşma öncesi Adliyenin önünde ‘İşçilerin Kaderi Ölüm Değildir’ şiarıyla İşçi Ölümlerine Son Platformu tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.

İşçi Ölümlerine Son Platformu Eskişehir temsilcisi Can Ersoy tarafından okunan basın açıklamasında “ Mahkeme tarafından verilecek kararın emsal gösterilebilecek ve caydırıcı nitelikte olmasını istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki  caydırıcı cezalar verilmediği sürece işçilerin hayatı işverenler için sadece alınacak bir risk olmaya devam edecek” denildi.  Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın denetim eksikliğinden doğan boşlukla ilgili hiçbir açıklama yapmadığı belirtilirken AKP’nin işverenden yana tavır almaya devam ettiği söylend. Ayrıca açıklamada, AKP’nin uygulamadığı yasalar sonucu 2013 yılının ilk 8 ayında 715 işçi kardeşimizin hayatını kaybettiği de hatırlatıldı.

İşçi Ölümlerine Son Platformu olarak AKP hükümeti ve tüm ilgili kurumlar, yasaları uygulayıp, denetleyene kadar işçilerin aileleri ile davaları takip ediyor diyen Ersoy işçi ölümlerine sebep olanlardan hesap soracaklarını belirtti. Basın açıklaması “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” , “İşçiler ölüyor AKP susuyor”, “İşçilerin katili taşeron sistemi’ sloganları ile bitirildi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu