Güncel

DAM: Dersim’deki orman yangınları bir devlet projesidir

Dersim merkez ve ilçelerine kadar sıçrayan yangın geniş bir alana yayılmış durumda. Ayrıca dün T.C ordusu tarafından yapılan bombardımanla bazı köylerin kırsal bölgelerine kadar yayıldığı belirtiliyor.

H. Merkezi: Dersim merkez ile Hozat, Ovacık ve Çemişgezek’te günlerdir süren yangın büyüyerek devam ediyor.

Yaylacılar ve bölgedeki çevreciler, helikopterlerin bombalaması sonucu yangının çıktığını söylüyor. Halkın oluşturduğu gönüllü yangın söndürme ekipleri çıkan yangınların büyüklüğü karşısında yetersiz kalırken, ilçe belediyeleri ve valilik ise yangınların söndürülmesi için gerekli çalışmalar yürütmüyor.

“Bölgeyi insansızlaştırmak için uygulanan bir politikadır”

Gazete Karınca’da geçen habere göre, Dersim’de 1990’lı yıllarda köylerin yakıldığı dönemden bu yana orman yangınlarının yaşandığını belirten Dersim Araştırmalar Merkezi (DAM) Yönetim Kurulu Üyesi Selman Yeşilgöz, “Bu bir devlet projesidir. Halkı yerinden yurdundan etmek, bölgeyi insansızlaştırmak için uygulanan bir politikadır” diyor.

Tunceli Valiliği’nin bölgeden orman yangını olmadığı yönündeki açıklamasına da tepki gösteren Yeşilgöz, yapılan açıklamayla insanlarla adeta dalga geçildiği görüşünde. Yeşilgöz, ormanların yakılmasının aynı zamanda doğal ortam, ekolojik sistem, bitki türleri ve yaban hayvanların yok edilmesi olduğunu da hatırlatıyor.

Ormanların bilinçli bir şekilde yakıldığını savunan ekolojist Nadir Bulut da yangınlardan birçok bitki türü ve yaban hayvanın etkilendiğini söylüyor. Bulut, “En az 200 yerde lokal bir şekilde yangın sürüyor” bilgisini de paylaşıyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu