Manşet

Darkmen direnişi sürüyor

30 Ağustos’da işe gitmedikleri gerekçesiyle işten atılan ve darp edilen Darkmen tekstil işçilerinin direnişi sürüyor.

Her cumartesi Darkmen şirketine bağlı fabrika, otel ve mağaza önlerinde eylem yapan Darkmen işçileri bu hafta da eylemlerine devam etti.

Saat 13.00’da kısa bir yürüyüşün ardından Güngören de bulunan fabrika önünde eylem yapan işçiler buradan Darkhıll oteli önüne gelerek burada eylemlerini sürdürdüler.

Laleli Tramvay Durağı önünden sloganlarla Darkhıll Oteli önüne gelen işçiler burada bir basın açıklaması yaptı. Basın metnini okuyan Bahar Bozan okudu.

Hep ezilen sömürülen biz işçileriz” diyen bozan “patronların yaptıklarına ses çıkarmayan engel olmayan bu günkü iktidar 11 yıldır işçiyi, emekliyi, memuru, çitçiyi koruyan bir yasa çıkardı mı? Hayır” dedi.

İşçilerin haklarını gasp eden Darkmen ailesini halkımıza anlatacağız, gerekirse kapı kapı dolaşacağız” diyen bozan Dark ailesine seslenerek “size çocuklarımızın haklarını yedirtmeyeceğiz” dedi.

Darkhıll oteli önündeki eylemi çavbella marşı ile sürdüren işçiler Laleli esnafına da açıklama yaparak eyleme destek olmaya çağırdılar. Çevre esnafının ilgi gösterdiği Darkhıll önündeki eylem sloganlarla son bulurken işçiler buradan sloganlarla Darkmen mağazası önüne yürüdüler.

Darkmen mağazası önüne gelen işçiler burada da sloganlar eşliğinde basın açıklaması yaptılar.

Baskılar bizi yıldıramaz

Mağaza önünde eylemi sonlandıran işçiler Darmken şirketine ait başka bir mağazanın önüne gideceklerini açıklamalarıyla birlikte polislerde yürüyüşe engel olmak için yolu kapattılar.

Savcılıktan ihbarnamenin olduğunu ve işçilerin kimlik tespiti yapılması gerektiğini söyleyen polislerle işçiler arsında kısa süreli bir arbede yaşandı.

İşçilerin avukatı Naciye Demir polislerin yaptığının hukuksuzluk olduğunu belirtmesine rağmen işçileri ablukaya alan sivil ve resmi polisler yürüyüşe izin vermeyeceklerini söyledi. İşçilerin duruma tepki göstermesi ve barikatı zorlaması üzerine kısa süreli bir arbede yaşandı. İşçilerin yürümekteki kararlılığı üzerine polisler geri çekilmek zorunda kaldı.

Sloganlarla Darkmen’e ait başka bir mağazanın önüne gelen işçiler burada da eylemini yaparak sloganlar atarak ve “önümüzde ki hafta da burada olacağız emekten demokrasiden özgürlükten yana olan herkesi destek olmaya çağırıyoruz” diyerek eylemi sonlandırdılar.

Darkmen işçileri daha sonra Taksim’de yapılacak olan direnişteki birçok işçinin ortak olarak yaptığı eyleme katıldılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu