GüncelManşet

DDSB, 130. gününde taşeron işçileri ziyaret etti

İstanbul: Avcılar Belediyesi’nde yaşanan işçi kıyımlarını protesto etmek için Devrimci Demokratik Sendikal Birlik(DDSB) işçilere ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret Öncesi Avcılar Marmara Caddesi’nin başlangıcından itibaren yapılmak istenen yürüyüş polis tarafından engellendi. Polisin caddeyi engellemesinin ardından DDSB’liller, kısa bir yürüyüş ile atılan sloganlarla direniş çadırına vardı.

Avcılar Belediyesi’nde taşeron temizlik ve fen işleri işçileri sendikalı olduktan sonra işten atılmalarının ardından 130. gününde sayı 330 oldu.  Haklarını istedikleri için işten atılan işçiler 130 gündür her türlü baskı politikalarına, yalana iftiraya rağmen direniyor.

“Taşeron işçisi yalnız değildir”, “Brleşe birleşe kazanacağız”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları yanı sıra “Umut direnişte. Umut mücadelede. Örgütlü işçiyi hiçbir kuvvet yenemez” yazılı pankart ile direniş ziyaret edildi.

Direniş alanında işçiler “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganlarıyla DDSB’lileri karşıladı. Karşılamanın ardından Belediye İş 2 Nolu Şube Başkan Yardımcısı Ercan Gürünlü, direnişin ilk gününden itibaren DDSB’lilerin yanlarında olduklarını belirterek konuşmasına başladı.

 

“Haksızlığı ve hukuksuzluğu dile getirmeye çalışıyoruz”

“130 gündür Avcılar Belediyesi önünde yaşanan haksızlığı ve hukuksuzluğu dile getirmeye çalışıyoruz” diyen Gürünlü, “Taşeron temizlik, fen işleri ve park bahçe işçilerinin ücretlerinin ödenmemesinin ardından 4857 sayılı yasanın 30. Maddesi gereği işçiler iş bıraktıkları için Belediye toplu işten atmayı seçmiştir” dedi.

Sendikalı olan işçilerin bireysel olarak haklarını kullandıkları için işten çıkarılmalarının hukuksuz olduğunu ifade eden Gürünlü, Avcılar Belediyesinin 25’e 2 yasa gereği işçileri işten atmayı da sendikalı olmak suçmuş gibi göstermeye çalışıyor dedi. Avcılar Belediyesi Meclis Üyeleri ve milletvekillerinin boş sözlerinin pratiklerinden belli olduğunu kaydeden Gürünlü, Belediyenin işten atılan işçilerden “yanlış yaptım” diye ifade edilerek bir dilekçe istemeleri de hala işçilerin sendikalı olmalarını kabul etmediklerini açıkça ortaya koyuyor dedi. Bununla beraber sendikaya yönelik karalama çalışmalarını da teşhir etti.

 

Sonuna kadar işçilerin yanındayız

IMG 7341Gürünlü’nün ardından DDSB adına Veysel Ulaş Arslan bir konuşma gerçekleştirdi. İşçilerin tarihsel kazanımlarından bahseden Arslan, “İşçiler direnişi seçtikleri andan itibaren bir arada kamuoyu oluşturmak için çalışıyoruz” dedi.

İşçilerin anayasal haklarını kullandıkları için demokratik taleplerin kumpasla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Arslan, Acılar Belediyesindeki taşeron işçilerin sendikal örgütlenmesinin çalışma yaşamında yeni bir kapı araladığını ifade etti.

Avcılar Belediyesi taşeron işçilerinin örgütlenmesinin, taşeron örgütleme adına atılan en büyük ve anlamlı adımlardan biri olduğunu söyleyen Arslan, “İşe iadenin yalnızca Avcılar işçileri için olmadığını işçilerin kendileri de biliyor. Çünkü taşeron işçiler için örgütlenmenin kapısını aralamaktadırlar” dedi.

İşçilerin taleplerinin Belediye İş 2 Nolu Şube ile işe dönmek olduğunu belirten Arslan, “Atılan işçiler işe iade edilene kadar bizde burada işçilerin yanınızda olacağız” diyerek direnişi sahiplendiklerini ifade etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu