GüncelManşet

Değer: “Biz yine halkın seçilmişleriyiz”

Amed: Türkiye’de savaş hali artarak devam ediyor. Öyle ki her dönem bir önceki dönemi misliyle katlayarak. Bunun en somut örneği ise 15 Temmuz darbe girişiminin ardından getirilen OHAL uygulamasıdır.

OHAL ile birlikte yürürlüğe konulan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) AKP iktidarının şu ana kadar devlet mekanizmasında tam olarak hakimiyetini sağlayamadığı alanlara da hakimiyetini getirdi. Bununla beraber Kürtlere karşı IŞİD’i öne sürerek, devrimcilere, demokratlara karşı gözaltı, tutuklama derken daha birçok uygulama ile kendinden olmayana karşı açtığı savaşta KHK’lerle bir gün öncesini aratır hale getirdi. AKP iktidarı, mecliste geçiremediği kayyum yasasını KHK’lerle yürürlüğe koydu. Bunun ardından 24 DBP ve HDP’li Belediyeye kayyum atadı.

Kayyum atanan belediyelerden olan Amed’in Sur Belediyesi, destansı öz savunma direnişinin öncesi ve sonrası Belediyenin halka hizmet götürmesi anlamında ciddi engellerin çıkarıldığı bir sürecin ardından AKP kayyum atayarak halkın seçilmişlerine ve halkın iradesine yönelik saldırının somut örneklerinden birine imza attı. Atanan kayyumların HDP, DBP, DTK ve daha birçok demokratik kitle örgütü tarafından dile getirilerek çalıştırılmayacağı belirtilmişti.

Amed Sur Belediyesi Eş Başkanı Azize Değer de, “Yine mahallelerde halkımızın içinde, onlarla beraber süreci tartışıyoruz. Onların görüşleri doğrultusunda onlar bizden ne isterlerse bizde onların hizmetinde olmaya devam edeceğiz” diye hala çalışmalarına devam ettiklerini söyleyerek söz ve eylemi de uyumlu bir şekilde işlettiklerini ifade etti.

Bakanlık belediyeye sürekli müfettiş gönderdi

Sur Belediyesi Eş Başkanı Azize Değer Ağustos 2015’te Belediye Eş başkanlarının İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmasının ardından belediye meclisinin oylarıyla başkan vekilliğine seçilmesiyle bakanlığın baskılarının devam ettiğini söyledi.

Değer, başkan vekili olma sürecinin hemen ardından bakanlık müfettişlerinin sürekli belediyeye gelerek evrakları incelediğini ve incelemenin 1 yıl sürdüğünü belirtti. “1 yıl süresince de belediyede her hangi bir yolsuzluk olmadığını onlarca kanımca biliyorlar” diyen Değer, meclisten geçirilemeyen yasanın KHK’yle hayata geçirildiğini söyledi.   

“Halkımızla çalışmalarımızı beraber yürütmeye devam edeceğiz”

Neticede biz darbelerin tümüne nasıl karşı çıktıysak, darbeleri lanetlediysek, doğru olmadığını söylediysek bugün belediyelerimize dönük yapılan da bir darbedir” diyen Değer,  “Bugün hukuka uymayan bir şekilde belediyelerimize el konuldu. Biz hiçbir zaman halkımızın çıkarları menfaatleri karşısında çalışmalar yürütmedik. Ama bugün geldiğimiz noktada belediyelere el konuldu. Biz yine halkın seçilmişleriyiz. Halkımızın içerisindeyiz, olmaya da devam edeceğiz. Çalışmalarımızı halkımızla beraber yürütmeye devam edeceğiz” dedi.

Son olarak mahallelerde halkla birlikte örülen süreci de şu sözlerle ifade eden Değer, “Yine mahallelerde halkımızın içindeyiz. Onlarla beraber süreci tartışıyoruz. Çözüm önerilerini alıyoruz. Bundan sonra bizim ne yapmamız gerektiği için. Onların görüşleri doğrultusunda onlar bizden ne isterlerse bizde onların hizmetinde olmaya devam edeceğiz” sözlerini sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu