Emek

Deri-İş Sendikasından iş bırakma eylemi

Sendikal Güç Birliği’nin çağrısıyla iş bırakan işçiler sendikalarına sahip çıkacaklarını haykırdı.

Birliğin çağrısıyla işçiler havzalarda iş bırakarak yürüdü. İşçilerin öz örgütlülükleri sendikaları, yasaklayan ve işçileri güvencesiz bırakan yasaya karşı İstanbul’da en kitlesel eylemlerden biri Tuzla Organize Sanayi Sitesinde gerçekleştirildi.

Deri-İş sendikasının çağrısıyla bir araya gelen işçiler, Organize Sanayi Sitesi Meydanında bir araya geldi. Bini aşkın işçi “Vesayetçi ve Yasakçı Sendika yasasına Hayır “ yazılı pankarta açarak Hükümet yasanı al başına çal“, “Sendika hakkımız engellenemez”, “Baskılar bizi yıldıramaz“, “Yaşasın onurlu mücadelemiz” sloganlarını haykırarak sanayi sitesinde yürüdü.

İşçiler sınıfının geleceğini patronlarla kapalı kapılar arkasında pazarlık yapan Türk-İş yönetimine yönelik tepkilerini “Türk-İş uyuma üyene sahip çık” sloganlarıyla gösterdi.

Traktörcüler durağında yapılan basın açıklamasında konuşan Deri-İş Genel Başkanı Musa Servi;  mecliste görüşülen “Toplu İş İlişkileri Kanunu Tasarısı”nın işçi sınıfının kazanılmış haklarını gasp edeceğini, birçok sendikanın toplu sözleşme yetkisini elinden alacağının altını çizdi.

Sermayenin ve siyasi iktidarların baskı ve engellemelerine rağmen, direniş çadırlarında kazandığımız haklarınızı gasp ettirmeyeceğiz” diyen Servi Türk-İş Başkanı Kumlu’ya imzalanan protokolü sorduklarını , ‘Farkında değilim’ cevabını verdiğini söyledi.

İşçiler konuşma sırasında yasaya yönelik tepkilerini “genel grev genel direniş” sloganlarıyla dile getirdi.Eyleme TÜMTİS işçileri destek verdi.

Öte yandan uluslararası kargo şirketi olan UPS’de TÜMTİS üyesi işçiler de eylemdeydi. UPS aktarma merkezlerinde tüm sendikalı işçiler, bir saat işe geç başladı. İstanbul’da Mahmutbey ve Kurtköy’deki aktarma merkezlerinde basın açıklamaları gerçekleştirildi.

Belediye-İş sendikasının örgütlü olduğu Bakırköy Belediyesi’ne ait Osmaniye şantiyesinde de işçiler 1 saat geç iş başı yaptı. Tek Gıda-İş’e bağlı tüm işyerlerinde de sabah mesai başlangıcında Sendikal Güç Birliği Platformunun konuya ilişkin duyuruları işçilere okundu.

Tasarıya karşı Kocaeli’de de işçiler eylemdeydi. Petrol-İş sendikasının çağrısıyla TÜPRAŞ Genel Merkezi, İzmit Rafinerisi, Gübretaş, Shell, Ege Kimya’nın da aralarında olduğu 9 iş yerinde 1 saatlik iş bırakma eylemi yapan işçiler sabah 8.00 basın açıklaması yaparak bir saat iş bıraktı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu