Güncel

“Dersim 38 katliamdır”

Mersin: Seyid Rıza’nın idam edilişinin 76. yılında 17 Kasım günü, saat 12.30’da bir anma düzenlendi. “Dersimli Gençler” tarafından örgütlenen yürüyüş ve basın açıklamasına Dersim Dernekler Federasyonu (DEDEF), Mersin Dersimliler Kültür Yardımlaşma Derneği, Demokratik Alevi Derneği, HDP, HDK, ÖDP ve DDSB destek verdi.

Özgür Çocuk Parkı önünden başlayan yürüyüş, sloganlar eşliğinde kitlesel ve coşkulu biçimde gerçekleşti. Yürüyüş boyunca “Dersim 38 katliamdır”, “Munzur özgür akacak”, “Katil devlet hesap verecek”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Diren Berkin Dersim seninle”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.

“Roboski, ODTÜ, Gezi’deki saldırı, aynı anlayışın ürünüdür”

Yürüyüş güzergahı boyunca, izleyici kitleden de destek alan anma yürüyüşü; Taş Bina önünde yapılan basın açıklamasıyla sonlandırıldı. Kitle adına açıklamayı yapan Caner Çetintaş, ilk olarak güncel konulara değindi. Roboski katiamı, Gezi direnişine ve ODTÜ’ye yapılan saldırı ve Mardin’de yapılan utanç duvarını protesto ederek tüm bu saldırıların aynı zihniyetin ürünü olduğunu dile getirdi.

seyid rıza anması 3“Asimilasyon, İttihat döneminden başlayarak günümüze uzanıyor”

Çetintaş; “İttihat Terakki döneminden başlayarak, Cumhuriyet’in kuruluşu ile birlikte daha da belirginleşen … ‘Tek devlet, tek inanç, tek ulus’ eksenli Tekçi ve Türkçü faşist devlet anlayışının sonucu olarak öncesinde Ermeniler, Rumlar, Asuri-Süryani, Keldaniler; Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra ise Kürtler, Aleviler katliamlara uğratılıp soykırımdan geçirildiler” diyerek, bugün de aynı katliamların yaşandığına dikkat çekti.

“76 yıl önce, 1937 yılının Kasım ayında 14’ü 15’e bağlayan gece, Pazar günü; hukuksuz, uydurma, sözde bir mahkeme ile yargılanmış, ardında aynı gün idamları onaylanarak Seyid Rıza ve 7 arkadaşı idam edilmiştir” diyen Çetintaş; Kemalist Cumhuriyetin hukuksuz ve adaletsiz mahkemelerinde “yargılanıp” katledilen Seyidlerin ve diğer kurbanların hala bir mezar yerlerinin olmadığını belirterek AKP hükümetin de Dersim konusunda nasıl da çark ettiğini söyledi.

seyid rıza anması 2

“HES’ler ve cami-cemevi devlet politikasıdır”

Kitle adına yapılan açıklamada ayrıca “Bugün de ayrıca AKP hükümeti eliyle tekçi anlayışın 500 yıllık yok etme politikası hala devam etmektedir. Dersimlilerin dilleri, kültürleri, inançları ve doğası büyük bir tehdir altındadır. Tarihi soykırımlar bugün; inanç asimilasyonu, kültürel ve ekolojik kırım, barajlar, HESler, kalekol inşası, dejenerasyon, yozlaştırma, uyuşturucu, fuhuş, vb. gibi, bizzat devlet eliyle Dersim’de planlı bir şekilde hayata geçiriliyor” denilerek Gülen cemaati ve İzzettin Doğan ittifakıyla “cemevi-cami bir arada” projesinin inançları asimile etmeye yönelik yeni bir devlet politikası olduğu vurgulandı.

Açıklamada son olarak “Çeşitli etnik köken, inanç ve kültürel değerlere sahip olan halklarımızın eşitlik ve kardeşlik ilkesiyle barış içinde bir arada yaşaması için, ortak mücadeleye ihtiyaç vardır” denilerek ortak mücadeleye çağrı yapıldı. HDP eş başkanları Sabahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, Akdeniz Belediyesi Başkanı Fazı Türk’ün de katıldığı eylem, sloganlarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu