Güncel

Dersim Geyiksuyu’nda devam eden yangın, yerleşim yerlerine yaklaştı

Dersim merkez ile Hozat ilçesi arasında bulunan Geyiksuyu bölgesine yapılan bombardıman sonucu çıkan yangın giderek büyüyor. Bölgedeki birçok köye yaklaşan yangını söndürmek için Geyiksuyu bölgesine gitmek isteyenlerin engellendiği öğrenildi.

H. Merkezi: Dersim’in Geyiksuyu bölgesinde bombardıman sonucu çıkan orman yangını, birçok köyü tehdit ediyor. Dumanların yükseldiği bölgede yangın birçok köy ile birlikte 5 haneli Eğriyamaç köyünün Rengü mezrasının yakınlarına kadar yayıldı.

“Müdahale edilmezse köyümüz yanacak”

Mezopotamya Ajansı, Rengü mezrasında telefonla ulaştığı köylülerden Abdullah Çınar, yangının dün gece itibari ile köyün yamaçlarına kadar geldiğini ve gittikçe köye doğru yaklaştığını belirterek, duyarlılık çağrısı yaptı. Çınar, “57 yaşındayım, böyle bir vahşet ile karşılaşmadım. Dünyaya sesleniyorum. Bu devlet ülkeyi kötü yönetiyor. Ormanlarımız demek, can demektir. Canımız yanıyor. Birçok bitki ve canlı hayvan, kül oldu. Doğa olmazsa, hayat olmaz.  Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bir an önce yangınların önlemi alınsın. Yoksa köyümüz de yanacak. Köyde birkaç kişi kalıyoruz. Yaşım itibari ile müdahale etmekte zorlanıyorum. Duyarlı herkesi yangını söndürmeye çağırıyorum” dedi.

Dersim’in birçok bölgesinde çıkan yangınlar genişleyerek sürüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu