Güncel

Dersim’de arıtma tesisi açıldı

Dersim: Dersim Belediyesi tarafından 2010 yılı Temmuz ayında inşaat çalışmaları başlatılan ve yaklaşık 3 ay önce de mekanik kabulü yapılarak deneme çalışmasına alınan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi‘nin açılışı 27 Ağustos günü gerçekleştirildi.

Atatürk Mahallesi’nde kurulan tesisin açılışına BDP Muş Milletvekilli Demir Çelik, BDP, EMEP, ESP, HDP il başkanları, Partizan, Pertek Belediye Başkanı Kenan Çetin, Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak katıldı.

 

“Bu tesis, bir ilk sayılabilir”

Açılışta konuşan Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin 2008 yılında başlatılan projenin 2009 yılında revize edildiğini belirterek, “Bu projeyle 9 bin metre küp kapasiteli arıtma tesisimizde akarsuları son teknoji ile yani ileri biyolojik arıtma sistemiyle arıtılarak temiz biçimde baraj gölüne akıtılmaktadır. 22 dönümlük arazi üzerine kurulan ileri biyolojik arıtma tesisimizle birlikte 21 bin metre kanalizasyon hattı, 5 bin metrelik yağmur suyu şebeke hattı 5 bin 100 metre terfi hattı yapıldı. Projenin yaklaşık maliyeti 16 milyon olarak hesaplanmış toplam 12 milyon 555 bin liraya mal olurken, bunun 6 milyon 277 bini 500 lirasını İller Bankası’nda kredi olarak aldık. 6 milyon 277 bin 500 lirası Cumhurbaşkanlığı tarafından hibe olarak verildi. Türkiye’de yapılan arıtma tesislerinin yüzde 60-70 civarın da temizleme yapılıyor. Bugün açılışını yapacağımız arıtma tesisinin suyu temizleme kapasitesi ise yüzde 90’dır. Yani Türkiye’de bir ilk sayılabilir tesistir” dedi.

Ardından konuşan BDP Muş Milletvekili Demir Çelik ise, “Biz doğanın sahibi değiliz. Bu doğanın milyarlarca canlı organizmasından biriyiz. Tüm canlı organizmayı hiçe sayan kendimize ve ihtiyaçlarımızı karşılamada pervasızca davrandığımız algıdan uzaklaştığımız anda doğa, bize ihtiyaçlarımızı karşılayacak kadar imkan sunmaya hazırdır” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu