Güncel

Dersim’de baskı ve tutuklamalar protesto edildi

Dersim: Dersim’de son süreçte artan baskılar ile birlikte hukuksuzca yapılan gözaltı ve tutuklamalar protesto edildi.

Emek ve Demokrasi Güçlerinin çağrısıyla Yeraltı Çarşısı üstünde bir araya gelen kitle, Dersim merkez ve ilçelerinde son süreçte yapılan keyfi gözaltı ve tutuklamaları bir basın açıklamasıyla protesto etti.

Baskılar, gözaltılar, tutuklamalar bizleri yıldıramaz” pankartıyla Yeraltı çarşısı üstünde yapılan basın açıklamasını HDP Dersim il eş başkanı Aslan Çağ okudu. Çağ, son süreçte Dersim’de artan baskı ve tutuklamalara dikkat çekti. Açıklamada son süreçte Hozat, Pertek, Elazığ’da asılsız gerekçelerle yapılan tutuklamalara değinildi. Ve aynı hafta içerisinde Dersim merkezde KJA’ya yönelik yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan aralarında DBP Dersim İl eşbaşkanı Gülseven ve ESP MYK üyesi Münevver günlerce gözaltında tutularak hukuk dışı uygulamalara maruz kaldığı belirtildi.

Çağ açıklamanın devamında, “Kimin nerede ne zaman uyduruk gerekçelerle gözaltına alınacağı belli değildir. Yasak bölge uygulamaları yaygınlaştırılmış, halkımızın arıcılık ve hayvancılık çalışmaları engellenmiştir. Şehir ilçe ve merkezlerinde halkımız büyük bir tedirginlik içerisindedir. Yapılan uygulamalar halkımızın güvenliğini tehdit eder niteliklere ulaşmıştır. Baskı ve şiddeti soykırım düzeyinde yaşayan halkımız asla ödün vermeyecek, yok etme saldırılarına boyun eğmeyecektir” sözlerine değdi.

Açıklama slogan ve zılgıtlarla son buldu. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu