Güncel

Dersim’de gözaltına alınanlar basın toplantısı gerçekleştirdiler

H. Merkezi: Dersim’de geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyelerine işkence edildi. İşkence edilerek gözaltına alınan ve gözaltı sırasında da polisin psikolojik ve fiziki şiddetiyle karşı karşıya kalan devrimciler, uğradıkları işkenceyi teşhir ederek basın toplantısı gerçekleştirdi.

Tecavüzle tehdit edildiler

Olay sırasında saatlerce taciz ve tecavüz tehdidiyle karşı karşıya kaldıklarını belirten SGDF üyesi Ceren Çoban, “Kapıyı kırarak içeri giren özel harekat polislerinin gerçekleştirdikleri şey bir katliam ve tecavüz girişimiydi. Erkek arkadaşlarımıza tüp fırlatarak, tokalı kemerlerle, duvarlara çarpmalar ve tekmelerle sürekli darp etme biçimindeydi. Kadınlara da darp uyguladılar, iki buçuk saat boyunca kesintisiz biçimde tecavüz tehdidine maruz kaldık. Hayatımızda duyduğumuz en aşağılık cinsiyetçi küfürlere maruz kaldık. Sürekli olarak yüzleri kapalıydı ve bizi yatırarak tehditler ettiler.” diyerek olayı anlattı.

“İnfaz edilebilirdik”

Suruç gazisi SGDF üyesi Ulaş Alankuş konuyla ilgili, “Suruç’ta 33 yoldaşımızı yitirdik. AKP katliamla birlikte savaşı başlattı, bu yılda OHAL ile savaşın ikinci aşamasını başlattı. Suruç’ta ne yaşadıysak, hala aynılarını yaşıyoruz. Yine şiddet yine işkenceyle karşılaştık. O gece ev baskını esnasında infaz edilebilirdik. O potansiyele sahiplerdi. İnsanlık dışı duyguları bizi öldürebilecek gibiydi. OHAL ile bizi yıldırmaya çalışsalar da, onların tüm antidemokratik uygulamalarına karşı mücadele edeceğiz” dedi.

Hala gözaltında tutulan 4 devrimcinin derhal serbest bırakılmaları çağrısında bulunulan basın toplantısında SGDF üyesi İlke Başak Baydar, gözaltından çıkanların tedavilerinin sürdüğünü ve işkenceyle ilgili suç duyurusunda bulunulacağını belirtti. Ayrıca hala gözaltında tutulan 4 kişinin de derhal serbest bırakılmasını talep etti. Baydar, “Sosyalist yurtseverlere yönelik saldırıların son bulmasını istiyoruz. Devlet terörü ile susturulmaya çalışılan bizler, özgürlük ve adalet mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu