Güncel

Dersim’de Mahsun Yap için yürüyüş

H.Merkezi: 24 Kasım 2013 tarihinde Edirne 54. Mekanize Piyade Tugayı’nda askerliğini yaparken “şüpheli” şekilde yaşamını yitiren Dersimli Mahsun Yap için bugün ailesi ve arkadaşları tarafından yürüyüş düzenlendi.

Sanat Sokağı’ndan bir araya gelen kitle, “Katil devlet hesap verecek”, “Mahsun Yap ölümsüzdür” sloganlarıyla Seyid Rıza Meydanı’na yürüdü. Burada bir açıklama yapıldı. Aile adına açıklamayı Mahsun Yap’ın arkadaşı Kadir Kulbak okudu. Kulbak: “Mahsun Yap kardeşimiz buna son örnektir. Yaşanan bu ölümlerin veya cinayetlerin önüne geçmenin yolu şüpheli ölümlerin peşini bırakmamaktan, seyirci kalmamaktan ve gençlerimize sahip çıkmaktan geçiyor” dedi. Kulbak, bu ölümün üzerinin örtülmesine izin vermeyeceklerini belirterek açıklamayı sonlandırdı.

Kadir Kulbak’ın ardından Mahsun Yap’ın babası Turan Yap bir konuşma yaptı. Yap konuşmasında “Ben de herkes gibi oğlumu büyüttüm, yaşamını kursun diye askere gönderdim. Askerde çok baskı görüyordu. Bir defa firar etti. Bitirsin kurtulsun diye kendi elimizle yeniden askere götürdük. Sürekli baskı gördüğünden bahsediyordu. Ama devlet emanetini öldürerek bize geri verdi. Başka çocuklarımız ölmesin diye tüm Dersimlilierden ve kamuoyundan mücadelemize destek vermelerini bekliyorum” dedi.

Yürüyüşe Partizan, DHF, BDP, Halk Cephesi ve ESP destek verdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu