Gençlik

Dersim’de YÖK Protestosu!

Dersim: 12 eylül AFC zihniyetinin üniversiteler üzerindeki eli olan YÖK  Tunceli Üniversitesi’nde YDG, DÖDER ve SGD tarafından düzenlenen bir basın açıklaması ile protesto edildi.

6 Kasım’da Tunceli Üniversitesi mühendislik fakültesi önünde bir araya gelen öğrenciler sloganlar eşliğinde rektörlük binasına bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş esnasında sık sık “YÖK kalkacak, polis gidecek üniversiteler bizimle özgürleşecek.” YÖK polis medya bu abluka dağıtılacak.” “Polis defol üniversiteler bizimdir.” “tutsak öğrenciler onurumuzdur.” Vb. sloganlar atıldı.

Rektörlük önüne yürüyüş gerçekleştiren öğrenciler rektörlük önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Okunan basın açıklaması ile YÖK sistemdeki işlevine öğrencilerin bilimsel parasız bilimsel anadilde eğitim talebine, YÖK- polis işbirliğine  Dersim’deki üniversitenin altyapı sorunlarına, okuldaki cemaat faaliyetlerine ve üniversite öğrencilerinin tutuklanmasına değinilmiş ve bu sorunların egemen sınıfların AFC ile var ettiği YÖK’ün olduğu belirtilmiştir.

Basın açıklamasında YÖK’ün kaldırılmasına ve bilimsel parasız anadilde eğitim  talebine de değinilerek basın açıklaması sonlandırılmıştır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu