Güncel

Dersim’deki yangınlar protesto edildi

T.C ordusunun kara ve havadan bombaladığı Dersim’de 5 gün önce çıkan orman yangını devam ediyor. 8 bölgede devam eden yangınlar ilçe merkezlerinden görülürken, kırsal alandaki köylüler kendi imkânları ile yangını söndürmeye çalışıyor.

Dersim merkez ile Hozat, Ovacık, Pülümür ve Nazimiye ilçeleriduman altında kalırken Dersim halkının ciğerleri ormanları ile birlikte yanıyor.

Devletin dersim halkına ve doğasına yönelik kapsamlı saldırılar 2 Eylül günü Alibeyköy Dersimliler Derneği, Dersim Gazetesi, Esenyurt Dersimliler Derneği, Gebze Dersimliler Derneği, Karadeniz İsyandadır Platformu, Munzur Çevre Derneği, Nazımiyeliler Derneği, Pertekliler Derneği,Peri Vadisi Koruma Platformu tarafından gerçekleştirilen eylemle protesto edildi.

Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen kitle  “Dersim’de ormanlarının yakılması ve Askeri operasyonlar durdurulsun” yazılı pankart açan kitle “Dersim darda Karadeniz isyanda”, “operasyonlar durdurulsun yangınlar söndürülsün” “Şemdinli’den Dersim’e bu ateş sizi de yakar” sloganlarını atan kitle Taksim Tramvay Durağına kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüşün ardından kitle adına açıklama yapan Dersim gazetesi çalışanı Celal Sakyan “Dersim yanıyor, Bingöl yanıyor, Şırnak, Şemdinli, Yüksekova yanıyor. Kürt coğrafyası bir uçtan bir uca ateş altında. Torot’taki duman Gabar’dan yükselen fosfor kokusuyla birleşiyor. Bölünmez bütünlüğün lanetli havası çöküyor topraklarımıza. O havada bahar yok, yaz yok. Kardeşlik yok, hayat yok. Gözü dönmüşlük var, apoletli kundakçılık var. Helikopter yangın bombası, ille de ille bir operasyonel çırpınış var” dedi. Gerçekleştirilen operasyonların bir soykırım amacı taşıdığını belirten Sakyan “bu saldırılara karşı Coğrafyamıza ve kültürümüze sahip çıkacağız mücadele edeceğiz” dedi. Açıklamanın ardından Karadeniz İsyandadır Platformu adına da bir konuşma yapıldı. Yapılan konuşmada dayanışma ve mücadelenin örülmesi vurgulandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu