Güncel

Dersim’den Karadeniz’e Kadın ve Yaşam!

 

İstanbul: Munzur Çevre Derneği ile Karadeniz İsyandadır Platformunu tarafından “Kadın ve Yaşam” başlıklı bir panel-söyleşi gerçekleştirildi.

Mimarlar Odası Büyükkent Şubesinde saat:15.00’te başlayan etkinlik Dersim ve Karadeniz’den gelen anaların HES’ler gündemli konuşmaları ile başladı. İlk sözü Dersimden gelen Kürt analar aldı. Zazaca yapılan konuşmada analar,  bölge halkının 38’den bu yana yaşadığı baskı politikalarının HES’lerle sürdüğünü, HES’lerle tarlalarının, ziyaretlerinin sular altında kaldığını, barajlarla insanların göç ettirilmeye çalışıldığını dile getirdiler. “Çektiklerimizin haddi hesabı yok, hangi birini anlatalım” diyen analar duygusal anlar yaşattı.

Daha sonra sözü Karadeniz’den gelen Maşide ana aldı. Hopa’nın Güneşli köyünden geldiğini, çayla geçindiklerini yapılan HES’leirn bütün yaşamlarını derinden etkileyeceğini, derelerin kuruyacağını göç etmek zorunda kalacaklarını dile getirdi. Maşide ana, “Suyumuz bizim her şeyimiz, o nedenle HES’lere karşıyız” diyen Maşide ana, Hopa’da başbakana yönelik tepkilerin haklı olduğunu gerekirse bir daha yapacaklarının altını çizdi. Son olarak kadınlar konuşmalarının sonunda, acılarının, sorunlarının ortak olduğunu mücadelelerinin de ortak olması gerektiğini ifade etti. Konuşmaların ardından izleyicilerde görüşlerini paylaştı. Konuşmaların sonunda Karadenizli kadınlar kemençe çaldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu