Emek

Dev Yapı-İş Genel Başkanı Karabulut: İşçiler sıranın kendilerine gelmemesi için eylem başlattı

Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, 3. Havalimanı inşaat şantiyesinde 13 Eylül’de meydana gelen ve 17 işçinin yaralandığı trafik kazasında 10 işçinin yaşamını yitirdiği yönünde ciddi iddiaların olduğunu belirterek, “İşçiler sıranın kendilerine gelmemesi için bu eylemi başlattı” dedi.

H. Merkezi: İstanbul 3’üncü Havaalanı yapımında kötü çalışma koşullarını protesto amaçlı önceki gün işçilerin başlayan eylemi gözaltılara rağmen devam ediyor. 15 maddelik taleplerinin karşılanmasını isteyen işçiler, geri adım atmamakta kararlı. 29 Ekim’de açılması planlanan 3. Havalimanı’nda işçilerin kitlesel olarak eyleme katılması hükümeti zor durumda bırakmış durumda. DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, işçileri eyleme geçiren son damlanın 13 Eylül’de meydana gelen ve 17 işçinin yaralandığı açıklanan trafik kazasında 10 işçinin yaşamını yitirdiği iddiası üzerine geliştiğini söyledi.

“10 işçi öldü”

Karabulut, ölümlü iş cinayetinin ardından sıranın kendilerine gelmesini isteyen işçilerin eylem başlattığını dile getirerek, “Arkadaşlarımız her gün iş cinayetine kurban gitme korkusuyla sahaya çıkıyordu. Bu korkuyu yaşamak istemiyorlardı. Daha direniş başlamadan iki gün önce bir servis otobüsü kaza yaptı. 17 işçinin yaralandığı ve 10 işçinin de yaşamını yitirdiği söyleniyor. Yaşamını yitirdiğini söylenenleri tespit edemedik ama 17 işçi kesin yaralı. İşçiler sıranın kendilerine gelmesini beklemeyip eyleme geçtiler. Diğer kötü çalışma koşulları bu süreçle birleşti. Önceki gün yaşana, dün devam eden iş bırakma eyleminin sürdüğünü” hatırlattı.

“Direniş devam ediyor”

600’e yakın işçinin gözaltına alındığına dikkat çeken Karabulut, “İşçiler oyalandırılmak istendi. Bu taktiği uyguladılar. İşçiler yöneticilerin bu taktiğini direniş ile reddetti. Şantiye yönetimi işçilerin taleplerini kabul ettiğine dair bir belge veremedi, işçilere. İşçilerde ‘siz bize güvence vermiyorsanız, bizde direnişimize sonuna kadar devam edeceğiz’ dedi. Şantiye içerisinde gece yarılarına kadar iş bırakma eyleminin örgütlenmesi sürdü. Gece 02.00 sıralarında koçbaşları ile koğuşların kapıları kırılarak arkadaşımız gözaltına alındı. Aralarında çeşitli sendikaların yöneticileri de var. Bu şekilde direnişi kırmaya çalıştılar. Bugün de (dün) neredeyse şantiyenin yüzde 50’si sahaya çıkmadı. Bir eylem olmadı şantiyede ama onların istediği gibi işe de devam edilmedi. Belki tam bir direniş yoktu ama direniş kırılmadı da. Direniş devam ediyor” diye konuştu.

“Provoke etmeye çalışıyorlar”

Ana akım medyanın direnişi provoke ettiğini ifade eden Karabulut, “Bu havalimanını açılış tarihine yetiştiremeyeceklerini dünya alem biliyor. Havaalanını yetiştiremedikleri için bir günah keçisi arıyorlar. Günah keçisi kim olabilir. Birincisi orada direnen işçiler, ikincisi desteğe gelen vekiller. En fazla da HDP’li vekiller geldi desteğe. Bugün HDP vekillerini provokatör ilan ediyorlar. Dün vekillerimiz işçilerin yanına kadar geldi ve tüm taleplerini dinledi. Bugün bu vekiller işçinin yanında durmayacak da devletin yaptığı gibi patronların yanında mı duracak. Tabi ki işçinin yanında duracak” diye belirtti.

“İşçi hareketi üzerindeki ölü toprağı kaldırdı”

Karabulut, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnşaat işçileri ya toplu olarak öldüğünde gündeme geliyordu ya da dünkü gibi direndiğinde gündeme geliyor. Dün Türkiye ve dünyanın gündemine oturdu havalimanındaki işçilerin direnişi. Türkiye’nin her tarafından destek mesajları geliyor. Bu kadar kısa sürede son zamanlarda bir direniş örülmemişti. İnşaat işçileri bunu becerdi. İşçi hareketi üzerindeki ölü toprağı kaldırmış oldu. Dün örgütsüzlükten nefes alamayan inşaat işçileri bugün onurlu bir şekilde isyan etmiştir. Dayanışma ile bu direniş büyüyecektir.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu