Güncel

“Devletin katliamcı politikalarını teşhir etmeye devam edeceğiz”

İstanbul: Tecrite Karşı Mücadele Platformu bugün (2 Kasım) Galatasaray Lisesi Önünde yaptığı basın açıklamasıyla ağırlaşan tecrit koşullarını protesto etti.

Tecrite Son” yazılı pankart açılan eylemde sık sık, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “Devrimci irade teslim alınamaz”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganları atıldı.

Eylemde TKMP adına basın açıklaması okundu. Açıklamada devletin hapishanelerdeki saldırıları devam ettiği ve devrimci iradeyi teslim almanın bir çabası olan bu saldırıların devletin bir geleneği olarak görülmesinin önemli olduğu belirtilen açıklama şu ifadelere yer verildi.

“Devletin katliamcı politikalarını teşhir etmeye devam edeceğiz”

“Bugün Tekirdağ 1 No’lu F tipi Hapishanesi’nde nasıl ki 10 kitap sınırlaması tutsakların direnişi ile engellendiyse bundan sonra da her türlü saldırılar da direnişle parçalanacaktır. Buradan belirtiyoruz. İçerideki direnişin dışarıdaki temsilcileri olarak bugün tutsakların sesi olmaya devam edeceğiz. Öte yandan hapishanelerde hasta tutsakların her türlü tedavi hakkı engellenmeye devam ediyor. Tedavi edilmeyerek katledilmek istenen tutsakların sayısı hayli fazladır. Sağlık hakları ellerinden alınan tutsakların beslenme vb temel ihtiyaçları en kötü koşullarda gerçekleştirilmektedir” denildi.

Bizler katliamcı geleneğini sürdüren devletin bu politikalarını teşhir etmeye devam edeceklerini belirtti. Açıklama da her ay sunulan Hak ihlalleri raporunu açıklandı.

 

Ekim ayı içinde yaşanan hak ihlalleri ise şöyledir.

*Tekirdağ 1 No’u F Tipi Hapishanesi’nde bulunan Gezi direnişi tutsakları bir kez daha ara duruşma için Adliye’ye götürülmedi. Tutsaklar Adliye’ye götürülmezken, dava telekonferans yoluyla görüntülü bir şekilde cezaevinde görülmeye çalışıldı

* Sohbet, tedavi, havalandırma, ziyaret, telefon hakları gasp edilen tutsaklar Malatya E tipi hapishane’sinde açlık grevine başladı.

* Gezi tutuklusu Mehmet Polat hakkında öğrencisi olduğu 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı “silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla soruşturma açtı.

* Adana Kürkçüler F Tipi Hapishanesi’nde iletişim hakları engellenen, giysilerine el konulan, sıcak su verilmeyen siyasi tutsaklar bütün bu hak ihlallerini protesto etmek için 17 Ekim’den 10 Kasım’a kadar görüşe çıkmama kararı aldı

* Edirne F Tipi Cezaevi’nde, iki günde bir hücreler aranıyor, sıcak su haftada iki saat veriliyor, mektup ve kitaplar ise keyfi olarak geciktiriliyor.

* Gezi direnişi sırasında polis attığı gaz bombasının ayağına isabet etmesi sonucu ayak bileği kırılan ve ayağı alçıdayken tutuklanan ESP’li Sıtkı Göngör’ün tedavisi engelleniyor

* Adalet Bakanlığı’nın genelgesine göre 10 saat uygulanması gereken sohbet hakkı sadece 3 saat uygulanıyor.

* Yaralı bir şekilde gözaltına alınan ve daha sonrasında tutuklanan Serdar Polat’a Ambulans içinde işkence yapıldı.

* Sincan F Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Serkan Onur Yılmaz’a Hapishane yönetimin talimatıyla 10 kişilik gardiyan grubu saldırdı. Saldırıya uğrayan Yılmaz avukatıyla görüşmek istedi. Yılmaz avukatıyla Cam Fanus içinde görüştürüldü.

*Şakran Kadın Kapalı Hapishanesinde tutuklu bulunan Yeni Demokrat Kadın üyesi Elif Kaya bir kez daha gardiyanlar02.11 tarafından taciz edildi.

* Tekirdağ 1 No’lu F tipi hastanesinde fenalaşıp Edirne Tıp Fakültesi hastanesine kaldırılan Mürteza Dağ 1 aylık tedavinin ardından yeniden Hapishaneye gönderildi. 22 Ekim günü karaciğerinde biopsi alınması için hastaneye getirilen Mürteza Dağ, hapishane idaresi gerekli evrakları vermediği için biopsi örneği alınmadan hapishaneye geri gönderildi.

* Muş’ta kadın tutsaklar saldırıları protesto etmek için koğuşları ateşe verdi.

Açıklanan bu raporun ardından “Bugün olduğu gibi bundan sonrada tutsakların sesi olmaya ve onların sloganları atmaya devam edeceğiz” denilerek açıklama son buldu.

Pınar Aydınlar: Tüm yüreğimizle tutsakların yanındayız

Açıklamanın ardından Pınar Aydınlar da bir konuşma yaparak içeride bulunan ve tüm bu saldırılara maruz kalan ve bu saldırılar karşısında dik duran tutsakların yanında olduğunu ve bu saldırıları yapan devletin katliamcı bir geleneğe sahip olduğunu belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Aydınların konuşmasının ardından; Malatya Hapishanesinde açlık grevinde olan bir tutsağın babası konuşma yaparak Malatya’da süresiz açlık grevine giren TKP/ML ve MKP dava tutsaklarının yanlarında olduklarına vurgu yaparak konuşmasını sonlandırdı.

Eylem atılan sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu