GüncelManşet

Devrimci tutsakları sahiplenme eylemleri devam ediyor

29 Ekim Cumartesi günü ATİK üyelerinin yargılandığı Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi önünde Frankfurt ATİK tutsakları ile Dayanışma Platformu tarafından dayanışma ve protesto eylemi gerçekleştirildi.

Eylemde ATİF, MLPD, AGİF, Frankfurt Kadın Grubu ve Ineterventionistische Linke adına konuşmalar yapıldı. Etkinlikte ayrıca Özgür Alman Gençliği (FDJ) adına bir temsilci dayanışma mesajını sundu. Münih şehir meclisi Sol Parti temsilcisiÇetin Oranerbir konuşma yaparak dayanışma mesajını sundu. Avusturya Yeşiller Partisi MilletvekiliBerivan Aslankonuşmasında yargılamanın hukuksuzluğuna, Alman Türk devleti arasında kirli ilişkilere değindi ve tutsaklarla dayanışma içinde olacağını vurguladı.

MLPD adına yapılan konuşmada, 2017 yılında yapılan federal parlamento seçimlerinde Erhan Aktürk ve Deniz Pektaş’ın Enternasyonalist Liste listesinden aday olmalarını selamladıklarını belirtti ve tutsaklarla dayanışmayı bu süreçte daha geniş kesimlerle ele alacaklarını vurguladı.

Yapılan mitinge katılan ILPS temsilcisi de bir konuşma gerçekleştirdi ve Jose Maria Sison’un mektubunu okudu.

Yapılan bir başka konuşmada ise tercüme skandalı ile birlikte Hükümet ve Alman devleti eleştirilerin hedefi olurken, Erdoğan’ın tüm gizli bilgilere ulaştığı ve dolaylı olarak artık yargı makamının ya da yargılayanların bir üyesi olduğu vurgulandı ve Alman devletinin faşist TC devleti önünde diz çöktüğü dile getirildi.

Mitingde sık sık marşlar ve türküler çalındı ve “Politik tutsaklara özgürlük!” “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!” sloganları atıldı. Polis’in tavrı zaman zaman kitle tarafından protesto ile karşılandı. Tutsaklarla dayanışma amaçlı mahkemeye gelen YKP/ML temsilcisi Gregori’nin sağlık durumundan kaynaklı mahkeme binası önünde dinlenmesine polisin izin vermemesi kitlenin tepkisine neden oldu. Polisin bu tavrı protesto edildi. Polis etkinlikteki ses seviyesine müdahale etmekten de geri durmadı. Belli bir ses seviyesini geçmemesini isteyen polisin bu tavrı yine mikrofondan protesto edildi.

Ortaya çıkan tercüme skandalı vesilesiyle davanın düşmesi yönünde savunma avukatları tarafından önceki duruşmada verilen önerge bu duruşmada reddedildi. Verilen reddin ardından avukatlar, müvekkilleri ile görüşme yönünde talepte bulundular. Mahkemeye sunulan delillerin aslının mahkemeye sunulması yönünde sunulan dilekçe kabul edildi.

Duruşma 7 Kasım tarihinde başlamak üzere ertelendi.

 

Mahkeme hapishaneye taşınıyor

Mahkeme dışına ulaşan bir başka bilgi ise Kasım ayı içerisinde duruşmaların Stadelhaim Hapishanesine taşınma durumu ile ilgiliydi. 17 milyona mal olan ve Stadel Hapishanesine yapılan duruşma salonunun 14 Kasım sonrası faaliyete geçeceği ve duruşmaların 1 4 Kasım itibariyle bu salona taşınacağı belirtiliyor. Konuya ilişkin yapılan konuşmada şehirden hapishanelere taşınan ve milyonlarca Euro’ya mal olan salonlara rağmen tutsaklarla dayanışmayı büyütecekleri vurgulandı.

Yapılan duyurularda bir sonraki dayanışma mitinginin 25 Kasım’da olacağı vurgulandı. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde Yeni Kadın tarafından düzenlenecek ve birçok kadın kurumu tarafından desteklenen mitinge çağrı yapıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu