GüncelManşet

Dicle nehri zulmün tanığı: Nehir kenarında insan parçaları

H. Merkezi: Hukukçuların inceleme yaptığı Cizîr’de Dicle Nehri kenarında çok sayıda uzuv ve insan kemiği bulundu.

79 gün sokağa çıkma yasağını uygulandığı ve evlerin bodrumlarına sığınarak hayatta kalma mücadelesi veren insanların katledildiği Cizîr’de katliamın boyutları ortay çıkıyor. Toplamda 300 kişinin yaşamını yitirdiği ve kentin % 80’inin hasar gördüğü bölgede sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD), Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Şırnak Barosu öncülüğünde başlatılan inceleme ve araştırmalar devam ediyor.

 

Dicle Nehri zulmün tanığı!

Avukatlar inceleme sırasında Dicle Nehri kenarında çok sayıda uzuv ve insan kemiğine rastladı. Cenazeleri tanınmaz hale getiren, kimsesizler mezarlığına habersizce gömen, ailelerinden kaçıran TC devletinin zulmünün bir parçası olan bu durum, katliamın boyutlarına dair de ciddi veriler sunuyor.

Avukatların insan uzuvlarının alınması için Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı başvuru sonucu, uzuvların bulunduğu bölgede polisler inceleme yaptı. Avukatlar eşliğinde yapılan “olay yeri incelemesi” sonrasında bulunan çok sayıda uzuv ve insan kemiği, delil poşetlerine konularak, savcılığa teslim edildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu