GüncelManşet

Dilok’ta 50 kişi katledildi

H. Merkezi: Dilok’ta (Antep) merkez Şahinbey İlçesine bağlı Beybahçe Mahallesi’nde bir sokakta Kürt bir ailenin sokak düğününe IŞİD’in gerçekleştirdiği canlı bomba eylemi sonrası 50 kişi yaşamını yitirirken 94 kişi yaralandı.

Katliamın ardından Valilik ve HDP’nin kurduğu Kriz Masası farklı rakamlar açıkladı. Kentteki çeşitli hastanelerden Antep Adli Tıp Kurumu’na 50 cenaze getirildiği, cenazelerden 41’inin otopsi işlemlerinin tamamlandığı, 9 cenazenin kimlik tespit işlemlerinin devam ettiği kaydedildi. Teşhis işlemleri tamamlanan cenazeler Yeşilkent Mezarlığı Morgu’na kaldırıldı. Yaralı 94 kişiden 10’unun ayakta tedavilerinin yapılarak taburcu edildi. Hastanede tedavileri süren 84 kişiden 40’ın durumunun ağır olduğu bildirildi.

 

“Minbîc zaferinden sonra Kürtlerden öç almak istiyorlar”

Kentin tümünde hissedilen patlama sonrası halk HDP İl Örgütü önünde toplanıldı. HDP milletvekilleri İbrahim Ayhan ve Mahmut Toğrul da burada bilgilerin toplanmasına yardımcı oldu. Öteden beri kentte ciddi bir DAİŞ örgütlenmesine dikkat çeken Toğrul, “Onlara ait bir çok hücre evinin olduğunu da biliyoruz. Bu olayın birçok nedeni olabilir ama aklımıza ilk gelen iki neden var. Birincisi Minbic zaferinden sonra Kürtlerden öç almaktır. Kentteki en yurtsever ailelerimiz Siirtli ailelerimizdir. Onun için Kürtlere yönelik bir eylem olarak değerlendiriyoruz. Dolayısıyla kendilerini gerileten kesim olan Kürtlere yöneldiler. Ve bu kapsamda böyle bir düğün yeri seçilmiş durumda” dedi.

RTÜK iş başında

IŞİD canlı bomba eylemlerinin ardından gelenek haline gelen yayın yasağı Dîlok’ta gerçekleşen saldırıda da uygulandı. RTÜK, Dîlok’ta yaşanan canlı bomba saldırısı ardından yayın yasağı getirdi. RTÜK’ün yaptığı açıklamada, “Yayın yasağı, patlama anı, patlama sonrası olay yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, varsa patlama sonucu yaralanan veya hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öğe ve benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara, olayın aydınlatılması, şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmemesi için, resmi makamlarca yapılan açıklamalar dışında olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilere, bu kişilerin bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ve benzeri diğer hususlara, yayınlarda kesinlikle yer verilmemesini içermektedir” denildi. Ayrıca sosyal medya sayfalarına da erişim kısıtlaması getirildi.

“Ankara katliamı iddianamesinde geçiyordu”

Ankara Garı’nda 10 Ekim 2015’te yaşanan katliamın iddianamesinde Antep’teki Kürt yerleşim alanlarına saldırı olacağının deşifre olmasına rağmen her zaman olduğu gibi IŞİD çeteleri aklanmaya çalışılıyor. Ankara Katliamının savcılık soruşturmasında da

Dîlok’ta IŞİD’in kentte birinci derecede hedefleri Kürtler ve Aleviler olmasına rağmen herhangi bir adım atılmıyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu