GüncelManşet

#DirenODTÜ Mersin seninle!

Mersin: ODTÜ direnişine polisin yaptığı saldırının ardından, Mersin’de de destek eylemleri yapılıyor. Dün akşam, #DirenMersin’in çağrısıyla 18.00’de Pozcu Platin mağazası önünde bir araya gelen kitle, “Diren ODTÜ, Mersin seninle”, “Ethem mezarda, katilleri burada”, “Her yer ODTÜ, her yer direniş”, “Polis simit sat onurlu yaşa” sloganlarını haykırdı. Kitlenin toplamaya başlamasıyla beraber çevik kuvvet polisinin de kitleyi abluka altına almaya başlaması dikkat çekiciydi. Kitlenin, Barış Meydanı’na (daha önce direniş çadırlarının kurulu olduğu yer) yürümek istemesine bir süre karşı çıkan polis, kararlı duruş sayesinde barikatlarını kaldırmak zorunda kaldı. Fakat kitleyi, abluka altından parça parça çıkarması da herkes tarafından tepkiyle karşılandı.

Ardından yürüyüşe başlayan kitle sloganlarını atarken, güzergâhta bulunan evlerden tencere-tavalarla direnişe verilen destek coşkuyu artırdı. Barış meydanına gelen kitle adına Canan Yüce’nin okuduğu açıklamada: “Ankara’da trafiği azaltmak amacıyla, şehri hiçbir işlevi olmayan bulvarlar ve geçitlerle donatan Belediye Başkanı Melih Gökçek, yine trafiğin iyileştirilmesine hiçbir katkısı olmayacak bir projeye rant amacıyla girişmektedir” denildi. 

Bu proje kapsamında yolun geçtiği yerlerin yaşanmaz hale getirileceğinin belirtildiği açıklama: “Ormanların rant uğruna yok edilmesi, yaşam alanlarının talan edilerek yaşamlarının alt üst edilmesi; yalnızca ODTÜ’lülerin, 100. Yıl sakinlerinin meselesi değildir.

Burada, Barış Meydanı forumundan yapılan çağrıyla ODTÜ direnişinin yanında olduğumuzu belirtmek için toplandık. ODTÜ öğrencileri ve 100. Yıl halkı yalnız değildir” sözleriyle sonlandırıldı.

 MG 3550İki kişi açlık grevinde

Direnişe destek olmak ve saldırıları protesto etmek amacıyla #DirenMersin’den Deniz Melih Özşen ve Murat Binzet isimli iki kişi üç günlük açlık grevine başladı. Grev için Deniz Melih Özşen’in yaptığı açıklamada ise,”AKP saldırıyor, saldırılar sürdüğü müddetçe mücadelemiz devam edecek”  denildi.

Eylemin ardından Barış Meydanı’nda forum yapmaya başlayan #DirenMersin, direnişi büyütme eksenli tartışmalar yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu